KINDER Joy of moving Minisiatkówka

Jakub Kubacki: jesteśmy dobrze przygotowani do startu w EYOF

W piątek reprezentacja Polski U19 złoży w siedzibie Polskiego Komitetu Olimpijskiego ślubowanie przed wylotem na XVII Olimpijski Festiwal Młodzieży Europy EYOF 2023, który w dniach 23-29 lipca będzie odbywać się w słoweńskiej miejscowości Maribor. W fazie grupowej Biało-Czerwoni zmierzą się z Francją, Czechami i Serbią. – Jadąc na taki turniej myślimy tylko o zwycięstwie w każdym meczu, co doprowadzi nas krok po kroku do złotego medalu. Przygotowania do EYOF zaczęliśmy już na początku czerwca. Uważam, że jesteśmy bardzo dobrze przygotowani sportowo, jak i mentalnie. Naprawdę bardzo ciężko przepracowaliśmy ten okres na zgrupowaniu – powiedział Jakub Kubacki, libero polskiej drużyny.

Katarzyna Porębska/pzps.pl: Za wami przygotowania do XVII Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy EYOF 2023, które zostaną rozegrane 23-29 lipca w Maribor. Jakie nastroje panują w zespole przed tym turniejem?

Jakub Kubacki: Przygotowania do EYOF zaczęliśmy już na początku czerwca. Uważam, że jesteśmy bardzo dobrze przygotowani sportowo, jak i mentalnie. Naprawdę bardzo ciężko przepracowaliśmy ten okres na zgrupowaniu. Przed samym turniejem jesteśmy zadowoleni z pracy, którą wykonaliśmy. W drużynie panuje świetna atmosfera i nie możemy się już doczekać wylotu do Mariboru.

W ostatnich dniach rozegraliście sparingi z Czechami, które udało się wam rozstrzygnąć na waszą stronę. To był ostatni moment, żeby jeszcze coś poprawić w waszej grze. 
Jakub Kubacki: Podczas zgrupowania w Krośnie rozegraliśmy trzy sparingi z reprezentacją Czech i każdy z nich wygraliśmy. Dobrze przepracowaliśmy ten okres w Krośnie. Dwukrotnie przegrywając 0:2 odwróciliśmy wynik spotkania na naszą korzyść, co pokazuje, że jako drużyna walczymy do końca i się nie poddajemy.

W fazie grupowej turnieju w Maribor zagracie z Francją, wspomnianymi Czechami i Serbią. Który zespół będzie najbardziej wymagający?
Jakub Kubacki: Każde z tych spotkań będzie wymagające. Serbowie mają dosyć wysoki zespół, co jest ich największym atutem. Czechów znamy już bardzo dobrze, ponieważ graliśmy z nimi wiele razy i wiemy, czego możemy się po nich spodziewać. Natomiast uważam, że najcięższym przeciwnikiem w naszej grupie będą Francuzi, to przecież aktualni wicemistrzowie Europy.

W piątek czeka was ślubowanie w Polskim Komitecie Olimpijskim. To będzie bardzo podniosłe wydarzenie.
Jakub Kubacki: Tak, w piątek jedziemy całą drużyną na ślubowanie do siedziby Polskiego Komitetu Olimpijskiego. To będzie na pewno wspaniałe wydarzenie dla każdego z nas, a także wyróżnienie.

Po ślubowaniu cała wasza koncentracja będzie skierowana na turniej w Słowenii. Co będzie kluczowe podczas tych kilkudniowych zawodów?
Jakub Kubacki: W sobotę wylatujemy do Mariboru. Myślę, że najważniejszą rzeczą będzie skupienie się na własnej grze i elementach, które powinniśmy wykonać podczas meczu. Ważna również będzie regeneracja, aby być przygotowanym w stu procentach na każdy mecz.

Skład waszej drużyny w dużej mierze opiera się na zawodnikach, którzy mieli okazję rywalizować na parkietach TAURON 1. Ligi Mężczyzn. Czy można uznać, że to doświadczenie z ostatnich kilku miesięcy będzie waszą przewagą nad innymi zespołami?
Jakub Kubacki: Rzeczywiście dużą część naszego składu stanowią zawodnicy Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Spale. Uważam, że jest to wielki plus. Bardzo dużo dał nam cały sezon rywalizacji na pierwszoligowych parkietach. Dzięki temu zebraliśmy mnóstwo cennego doświadczenia, a także jesteśmy ze sobą dobrze zgrani.

Na koniec zdradzisz, jakie cele stawiacie sobie przed wylotem na EYOF do Słowenii?
Jakub Kubacki: Jadąc na taki turniej myślimy tylko o zwycięstwie w każdym meczu, co doprowadzi nas krok po kroku do złotego medalu. 

Skład reprezentacji Polski U19 chlopców na EYOF 2023 
rozgrywający: 
Błażej Bień, Mateusz Szpernalowski,
atakujący: 
Aleksander Nowik, Igor Rybak,
środkowi: 
Jakub Nowak, Wiktor Przybyłek, Kamil Urbańczyk,
przyjmujący: 
Stanisław Dróżdż, Mateusz Jańczyk, Jakub Kiedos,
libero: 
Maksymilian Granieczny, Jakub Kubacki.

Sztab szkoleniowy reprezentacji Polski U19 chłopców na EYOF 2023
Sebastian Pawlik – I trener 
Maciej Zendeł – II trener
Marcin Pilecki – fizjoterapeuta
Mariusz Neroj – Statystyk

Program meczów EYOF 2023 – chłopców
24 lipca
godz. 9.30 Belgia – Włochy
godz. 12.00 Czechy – Serbia
godz. 15.30 Polska – Francja
godz. 18.00 Słowenia – Grecja

25 lipca
godz. 9.30 Serbia – Francja
godz. 12.00 Włochy – Grecja
godz. 15.30 Czechy – Polska
godz. 18.00 Belgia – Słowenia

26 lipca
godz. 9.30 Francja – Czechy
godz. 12.00 Grecja – Belgia
godz. 15.30 Serbia – Polska
godz. 18.00 Włochy – Słowenia

28 lipca
godz. 9.30 mecz o miejsca 5-8
godz. 12.00 mecz o miejsca 5-8
godz. 15.30 I półfinał
godz. 18.00 II półfinał

29 lipca
godz. 8.15 mecz o miejsca 7. miejsce
godz. 10.30 mecz o miejsca 5. miejsce
godz. 12.45 mecz o brązowy medal
godz. 15.00 finał
godz. 17.45 ceremonia medalowa

Pragniemy podkreślić, że od 2020 roku Grupa Ferrero w Polsce współpracuje z Polskim Komitetem Olimpijskim w obszarze promocji aktywnego stylu życia oraz olimpizmu wśród najmłodszych oraz ich rodzin. Tym samym program KINDER Joy of moving został Partnerem Polskiego Komitetu Olimpijskiego, Polskiej Młodzieżowej Reprezentacji Olimpijskiej oraz projektu edukacji olimpijskiej „Ja i Sport”.

Autor: Katarzyna Porębska, fot. eyof-maribor.com