KINDER Joy of moving Minisiatkówka

Rozpoczęliśmy nowy sezon!

Z wielką przyjemnością pragniemy ogłosić, że praktycznie w każdym województwie wystartowały rozgrywki Ogólnopolskich Mistrzostw w Minisiatkówce im. Marka Kisiela o Puchar KINDER Joy of moving. Przypominamy, że zwieńczeniem sezonu 2023/24 będzie 30. Wielki Finał, który zostanie rozegrany w dniach 28-30 czerwca 2024 roku w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach!

W wielu województwach na terenie całego kraju rozgrywane są Turnieje Miejskie w ramach kolejnej już 31. edycji Ogólnopolskich Mistrzostw w Minisiatkówce im. Marka Kisiela o Puchar KINDER Joy of moving. To pierwszy etap tych rozgrywek. W poprzednich rozgrywkach KINDER Joy of moving udział wzięło blisko 47 tysięcy młodych adeptów siatkówki. W sezonie 2023/24  nie mamy żadnych wątpliwości, że ustanowimy nowy rekord! 

Ogólnopolskie Mistrzostwa w Minisiatkówce im. Marka Kiesiela o Puchar KINDER Joy of moving to największe i najważniejsze wydarzenie siatkarskie dla dzieci i młodzieży w naszym kraju oraz serce programu KINDER Joy of moving. Od 2007 roku Polski Związek Piłki Siatkowej współpracuje z firmą Ferrero przy realizacji tego projektu, aktywizując tysiące dzieci i młodzież z całej Polski do wspólnej sportowej zabawy w duchy fair play! 

Ogólnopolskie Mistrzostwa w Minisiatkówce o Puchar KINDER Joy of moving to projekt edukacyjno-sportowy dedykowany najmłodszym – dzieciom w wieku do 13 roku życia. Do 2022 roku do udziału w projekcie zaproszone były drużyny „2”, „3” oraz „4” dziewcząt i chłopów, reprezentujące kluby sportowe czy też szkoły podstawowe z wszystkich szesnastu województw Polski.

Od 2023 roku struktura projektu została rozbudowana o spotkania w kategorii „singli”, dzięki czemu jeszcze więcej dzieci może dołączyć do wspaniałej siatkarskiej rodziny i przeżyć niezapomnianą sportową przygodę z KINDER Joy of moving.

– Jestem niezmiernie szczęśliwy, widząc tłumy młodzieży biorące udział w tak pięknym przedsięwzięciu. Atmosfera towarzysząca turniejom każdego szczebla KINDER Joy of moving jest niepowtarzalna. Wiem, co mówię, bo przez lata miałem zaszczyt być ambasadorem tego turnieju. Jestem dumny, że nasza dyscyplina wzbudza w dzieciach i młodzieży tyle pozytywnych emocji, a do tego cały czas się rozwija i do tych rozgrywek dołączają coraz młodsze dzieci, które mogą rozgrywać swoje mecze w kategorii „singli” – powiedział Sebastian Świderski, prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej

Sezon 2023/24 będzie wyjątkowy pod wieloma względami. Tak jak w poprzednich latach rywalizacja na trzech poziomach – Turniejów Miejskich, Eliminacji Wojewódzkich i Finałów Wojewódzkich toczy się we wszystkich szesnastu województwach. Jednak formuła samych rozgrywek trochę się zmieniła. Do sezonu 2022/23 do Wielkiego Finału awansowały po dwie najlepsze drużyny w sześciu kategoriach wiekowych – „2”, „3”, „4” dziewcząt i chłopców. W kategorii „singli” rozgrywki zakończyły się na etapie Finałów Wojewódzkich.

Co dokładnie się zmieniło? Zgodnie ze zaktualizowanym regulaminem rozgrywek w sezonie 2023/24 prawo gry na etapie centralnym uzyskają nie dwie, a trzy najlepsze drużyny w każdej kategorii, w tym także z kategorii „singli”. To oznacza, że podczas etapu centralnego o medale rywalizować będzie łącznie 1440 zawodniczek i zawodników z czterech kategorii, reprezentujący 384 drużyny.

– To będzie wielkie wydarzenie. Cieszę się, że tym razem Wielki Finał zostanie rozegrany w Międzynarodowym Centrum Kongresowym. Ta edycja jubileuszowa będzie wyjątkowa. Do tej pory w Wielkim Finale rywalizowało blisko 900 zawodniczek i zawodników, a teraz ta liczba zwiększy się do blisko 1500 uczestników. Do tego mecze rozgrywane będą na 32 boiskach. Rywalizacja toczyć się będzie równocześnie na tych wspomnianych przeze mnie 32 boiskach. To będzie wielkie wydarzenie organizowane na miarę nie tylko kraju, Europy, ale także całego świata. Cały świat zazdrości nam tego turnieju. Warto zaznaczyć, że takiego turnieju minisiatkówki nie ma nigdzie indziej na świecie. Już teraz zapraszamy wszystkich pod koniec czerwca do Katowic – podkreślił Sebastian Świderski, prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej.

To oznacza, że podczas 30. edycji Wielkiego Finału, który zostanie rozegrany w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach zostanie pobity rekord uczestników w etapie centralnym. To będzie historyczna finałowa edycja, ponieważ do tej pory w żadnym finale nie wzięło udziału tylu młodych adeptów siatkówki!

Aktualnie w wielu regionach naszego kraju rozgrywane są Turnieje Miejskie, czyli pierwszy etap rozgrywek. Zawody w danym województwie rozgrywane są w różnych miejscowościach. Warto zaznaczyć, że każde województwo rozgrywa je według własnego opracowanego systemu i w ustalonych terminach. Najlepsze drużyny z Turniejów Miejskich uzyskują awans do II etapu, czyli Eliminacji Wojewódzkich.

Sezon 2023/24 rozgrywek KINDER Joy of moving został zainagurowany już w październiku. To właśnie w województwie łódzkim rozegrano pierwsze mecze w kategorii „singli”. Kolejne województwa, które rozgrywki rozpoczęły jeszcze w starym roku to między innymi województwo lubelskiego oraz kujawsko-pomorskie. 

– W naszym regionie od kilku już lat w okolicach października rozgrywamy turnieje minisigielków. Cieszymy się, że z roku na rok zgłasza się coraz więcej dzieci spragnionych sportowej rywalizacji, a przede wszystkim dobrej zabawy. Warto podkreślić, że są pełne chęci do aktywności sportowej – powiedział Jakub Wlaźlik, wieloletni koordynator rozgrywek KINDER Joy of moving w województwie łódzkim.

Z kolei w województwie lubelskim niemal tradycją jest rozpoczęcie rozgrywek KINDER Joy of moving od tzw. Turnieju Andrzejkowego zaliczonego do pierwszego etapu rozgrywek. – Cieszymy się, że młodzież tak chętnie odpowiada na zaproszenie do kolejnej edycji rozgrywek KINDER Joy of moving. Staramy się z wyprzedzeniem podawać kalendarz rozgrywek, aby każdy mógł się zapisać i dołączyć do tego jedynego w swoim rodzaju turnieju – podkreśliła Ewa Janczarek, koordynator rozgrywek w województwie lubelskim. 

Przypominamy, że 31. edycja Ogólnopolskich Mistrzostw w Minisiatkówce im. Marka Kisiela o Puchar KINDER Joy of moving rozgrywana jest pod patronatem Polskiego Komitetu Olimpijskiego oraz dwóch ministerstw – Ministerstwa Sportu i Turystyki i Ministra Edukacji Narodowej.

Na oficjalnej stronie rozgrywek KINDER Joy of moving dostępny jest również aktualny harmonogram turniejów. Jest on na bieżąco aktualizowany. Jak sprawdzić harmonogram? Wystarczy na głównej stronie rozgrywek www.minisiatkowka.pl wybrać zakładkę ROZGRYWKI, a następnie HARMONOGRAM. Regulaminu natomiast znajduje się TUTAJ

Przypominamy również, że KINDER Joy of moving to program z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu realizowany przez Grupę Ferrero w ponad 20 krajach na całym świecie, w tym od 2007 roku również w Polsce. Celem programu jest szeroko rozumiana edukacja sportowa oraz promocja aktywnego stylu życia wśród młodego pokolenia i ich rodzin.

Obecnie w Polsce na program KINDER Joy of moving składa się aż siedem ogólnokrajowych i całorocznych projektów edukacyjno-sportowych, opartych na metodologii JOY OF MOVING. Wszystkie realizowane są przez Grupę Ferrero we współpracy z partnerskimi organizacjami sportowymi – Polskim Komitetem Olimpijskim, Polskim Związkiem Piłki Siatkowej, Polskim Związkiem Tenisowy, Polskim Związkiem Żeglarskim i Fundacją Moniki Pyrek oraz pod honorowym patronatem instytucji państwowych – Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Ministra Edukacji i Nauki.

Tak szeroka obecności programu KINDER Joy of moving w naszym kraju powodowana jest chęcią pokazania najmłodszym, że każda dyscyplina sportu niesie ze sobą wiele radości, a próbowanie różnych form aktywności może pozytywnie wpływać na nasz rozwój oraz samopoczucie. Inicjatywna Ferrero odpowiada na trzy cele Agendy na rzecz zrównoważonego rozwoju do 2030, stworzonej przez ONZ: dobre zdrowie i jakość życia (3), dobra jakość edukacji (4) i partnerstwo na rzecz celów (17).

Autor: Katarzyna Porębska