KINDER Joy of moving Minisiatkówka

Wielki Finał 2023 – laureaci nagrody Fair Play

W dniach 7-9 lipca miasto Gliwice gościło uczestników 29. Wielkiego Finału Ogólnopolskich Mistrzostw w Minisiatkówce im. Marka Kisiela o Puchar KINDER Joy of moving. Podczas tegorocznej edycji finaliści poza medalami i pucharami zostali wyróżnieni wyjątkową nagrodą za popularyzacje wartości zasad Fair Play oraz za czyn „czystej gry”.

Organizatorzy Ogólnopolskich Mistrzostw w Minisiatkówce im. Marka Kisiela o Puchar KINDER Joy of moving, czyli Polski Związek Piłki Siatkowej oraz Partner Tytularny – Grupa Ferrero w Polsce wielokrotnie zwracali uwagę na kształtowanie wśród młodych sportowców wartości fair play.

Co więcej, został nawet opracowany Kodeks Fair Play, który towarzyszy rozgrywkom KINDER Joy of moving już od dwóch sezonów, zarówno na poziomie wojewódzkim, jak również etapie centralnym. W wielu miejscach PreZero Areny Gliwice można było przypomnieć sobie najważniejsze zapisy zawarte w tym kodeksie.

Podczas tegorocznego Wielkiego Finału KINDER Joy of moving zostały przyznane trzy wyróżnienia – pierwsze dwa za promowanie zasad uczciwego współzawodnictwa w sporcie i trzecie za czyn „czystej gry”. Nagroda fair play za popularyzację wartości fair play honoruje trenera/opiekuna drużyny, który wychowuje zawodniczki i zawodników w oparciu o uniwersalne wartości sportu. Wyróżnienie to trafiło do rąk dwóch trenerów – Agnieszki Sierzchuły z drużyny NTS Trójki Nakło oraz Macieja Uderjana z SKS Tęcza Krosno Odrzańskie.

Wspomniani trenerzy wychowują kolejne pokolenie młodych zawodniczek i zawodników w duchu gry zespołowej i fair play. Zwracają uwagę na zachowanie szacunku do drugiego człowieka. Do tego uczą, że po drugiej stronie siatki zawsze stoi taka sama zawodniczka/zawodnik, jak ich podopieczni. Co więcej, podkreślają, że bardziej od wygranej liczy się dobra gra, wykorzystanie wiedzy i nauki płynącej z treningów. Zawsze powtarzają, że siatkówka to gra zespołowa – „Razem wygrywamy i razem przegrywamy! Zawsze Razem!”

Nagroda fair play za czyn „czystej gry” to trofeum, które honoruje z kolei szczególny czyn „czystej gry”, którego dokonał zawodniczka, zawodnik lub trener. Czynem tym pomógł innym, poświęcając, np. szansę wygranej, dając tym samym wyraz szacunku dla pisanych i niepisanych praw w sporcie.

Wyróżnienie za czyn „czystej gry” otrzymał Jakub Wierzbicki z  UKS KINDER Volleyball Wałbrzych. Podczas meczu przeciwko Wifama Łódź, zawodnik w trzeciej partii przy prowadzeniu 8:7 dla łódzkiego zespołu, przyznał się do dotknięcia piłki po ataku. Po zakończeniu akcji sędzia podjął decyzję, że akcja była bez bloku. Na tablicy pojawił się wynik 8:8. Zawodnik podszedł do trenera oraz sędziego spotkania i przyznał, że dotknął jednak piłki. Wynik został poprawiony na 9:7 na korzyść Wifamy. Ostatecznie zespół z Wałbrzycha przegrał tego tie-breaka 11:7. Było to jedno ze spotkań, którego stawką był awans do ćwierćfinału.   

Organizatorzy pragną serdecznie podziękować za wszystkie złożone zgłoszenia w Biurze Zawodów. Wybór nie należał do najłatwiejszych. Jednocześnie ogromnie cieszy fakt, że zarówno trenerzy, jak i zawodniczki oraz zawodnicy przez cały czas trwania Wielkiego Finału KINDER Jof moving pamiętali o wartościach Fair Play w sporcie!

Autor: Katarzyna Porębska