KINDER Joy of moving Minisiatkówka

Wielki Finał 2024: przed nami 30. jubileuszowa edycja

Zaledwie godziny dzielą nas od 30. jubileuszowej edycji Wielkiego Finału Ogólnopolskich Mistrzostw w Minisiatkówce im. Marka Kisiela o Puchar KINDER Joy of moving. Od 28 do 30 czerwca w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach ponad półtora tysiąca zawodniczek i zawodników będzie walczyło o medale i tytuł mistrza Polski w ośmiu kategoriach wiekowych!

Nadszedł długo wyczekiwany moment. Przed nami jubileuszowa 30. edycja Ogólnopolskich Mistrzostw w Minisiatkówce im. Marka Kisiela o Puchar KINDER Joy of moving.  Jak przystało na taką rocznicę będzie to wyjątkowy turniej pod wieloma względami, począwszy od miejsca rozgrywania Wielkiego Finału, a kończąc na liczbie uczestników.

Od września do czerwca we wszystkich szesnastu województwach naszego kraju toczyły się rozgrywki minisiatkówki w kategorii „singli”, „dwójek”, „trójek”, „czwórek” dziewcząt i chłopców. Rozgrywki regionalne podzielone były na trzy etapy: Turnieje Miejskie, Eliminacje Wojewódzkie oraz Finały Wojewódzkie. Do Wielkiego Finału KINDER Joy of moving awansowały nie tak jak do tej pory dwie najlepsze drużyny z każdej kategorii, a trzy. Ponadto rywalizacja toczyć się będzie w ośmiu, a nie w sześciu kategoriach.

Co to oznacza? Takiego wydarzenia sportowego w Polsce jeszcze nie było. Przez trzy dni Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach stanie się areną zmagań dla 1536 zawodniczek i zawodników reprezentujących 384 drużyny z całej Polski. Finalistki i finaliści swoje mecze będą rozgrywali na specjalnie przygotowanych do tego aż 32 boiskach. Parkiet został wyłożony specjalną wykładziną przygotowaną przez Partnera Technicznego turnieju – Gerflor.

– To będzie wielkie wydarzenie. Cieszę się, że tym razem Wielki Finał zostanie rozegrany w Międzynarodowym Centrum Kongresowym. Ta jubileuszowa edycja będzie wyjątkowa. Do tej pory w Wielkim Finale rywalizowało blisko 900 zawodniczek i zawodników, a teraz ta liczba zwiększy się do ponad 1500 uczestników. Do tego mecze rozgrywane będą na 32 boiskach. To będzie wielkie wydarzenie organizowane na miarę nie tylko kraju, Europy, ale także całego świata. Cały świat zazdrości nam tego turnieju. Warto zaznaczyć, że takiego turnieju minisiatkówki nie ma nigdzie indziej na świecie – podkreślił Sebastian Świderski, prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej.

Od ponad 31 lat Polski Związek Piłki Siatkowej zajmuje się propagowaniem minisiatkówki w Polsce. Warto przypomnieć, że przez ostatnie 30 lat Wielki Finał gościł w różnych miastach i obiektach sportowych na terenie całego kraju. Pierwszy historyczny turniej ogólnopolskich mistrzostw w minisiatkówce odbył się 1 września 1995 roku w Zabrzu, a jego organizatorami byli Polski Związek Piłki Siatkowej, Okręgowy Związek Piłki Siatkowej w Katowicach oraz Hala Sportowa w Zabrzu. Turniej w Zabrzu był rozgrywany nieprzerwanie do 2012 roku.

Przez dwa kolejne lata rozgrywki organizowane były w Drzonkowie (2013-2014), a następnie w Krakowie (2015) i Częstochowie (2016). W 2017 roku powróciły do Zabrza i turnieje finałowe rozgrywane były tam do 2019 roku. W związku z pandemią koronawirusa w 2020 roku Organizatorzy podjęli decyzję o odwołaniu Wielkiego Finału. Za to w 2021 do 2023 roku roku młode siatkarki i siatkarze gościli w PreZero Arenie Gliwice. 

Jubileuszowa 30. edycja Ogólnopolskich Mistrzostw w Minisiatkówce im. Marka Kisiela o Puchar KINDER Joy of moving po raz pierwszy w historii zagości do stolicy województwa śląskiego – Katowic. Turniej rozgrywany będzie nieopodal legendarnego „Spodka” określanego od lat przez polskich kibiców, a także siatkarzy „mekką polskiej siatkówki”.

Już teraz z wielką dumą należy podkreślić, że w tegorocznej edycji rozgrywek udział wzięła rekordowa liczba uczestników. W rozgrywkach regionalnych w całym kraju zagrało 52 991 uczestników w ośmiu kategoriach wiekowych, którzy reprezentowali 16 272 drużyn. Podczas Turniejów Miejskich, Eliminacji Wojewódzkich oraz Finałów Wojewódzkich rozegrano 70 696 meczów, które pozwoliły wyłonić najlepsze zespoły, które od piątku do niedzieli będą walczyły o medale w Katowicach!

– Kiedy kilka lat temu rozpoczynaliśmy współpracę z Polskim Związkiem Piłki Siatkowej nikt nie spodziewał się, że któregoś dnia będzie to turniej, w którym udział będą brały setki tysięcy dzieci. Z dumą mówię, że minisiatkówka to serce naszego całego projektu. Fantastyczne w nim jest to, że biorą w nim udział zawodniczki i zawodnicy z różnych regionów Polski. Powtórzę to jeszcze raz, minisiatkówka to serce projektu KINDER Joy of moving – podkreślił Enrico Bottero, Dyrektor Generalny Grupy Ferrero w Polsce.

Wiele zawodniczek i zawodników, w tym aktualnych reprezentantów Polski oraz czołowi przedstawiciele klubów TAURON Ligi, PlusLigi i TAURON 1. Ligi Mężczyzn z uśmiechem na twarzy wspominają swój udział w tych rozgrywkach. Kto miał okazję brać udział w rozgrywkach KINDER Joy of moving? Grupa jest naprawdę duża: Bartosz Bućko, Łukasz Kozub, Łukasz Kaczmarek, Marcin Komenda, Bartosz Bednorz, Jakub Kochanowski, Tomasz Fornal, Radosław Gil, Damian Domagała, Michał Kędzierski, Jakub Olszewski, Tytus Nowik, Dominik Czerny, Kuba Hawryluk, Alicja Grabka, Paulina Damaske, Dorota Strąg, Magdalena Stasiak, Magdalena Stysiak, Zuzanna Górecka, Julia Nowicka, Justyna Kędziora, Julita Piasecka.

– Finałowy turniej minisiatkówki uczy młodych adeptów czystej sportowej rywalizacji, radzenia sobie z niepowodzeniami czy porażkami. Rywalizacja na tym etapie kariery jest o tyle piękna, że jest całkowicie szczera, napędzana tylko i wyłącznie chęcią zwycięstwa. W seniorskiej siatkówce dochodzą pieniądze, każdy ma swoje prywatne życie i kalkulacje. Czasami wracam myślami do czasów, kiedy grałem w Zabrzu. Przypominam sobie, że gram w siatkówkę, ponieważ sprawia mi to olbrzymią frajdę. Warto brać udział w tym wydarzeniu, choćby dlatego że jest to największa impreza dla młodych siatkarzy i siatkarek. Do chęci zwycięstwa nie trzeba nikogo namawiać. Sama świadomość, że jest się najlepszym w Polsce w swoim roczniku jest nie do opisania – wyznał Bartosz Bućko, przyjmujący włoskiego klubu DRL Belluno Volley.

Ogólnopolskie Mistrzostwa w Minisiatkówce im. Marka Kisiela o Puchar KINDER Joy of moving od lat rozgrywane są pod Honorowym Patronatem Ministerstwa Sportu i Turystyki, Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Partnerem tytularnym jest Grupa Ferrero w Polsce, która prowadzi program KINDER Joy of moving. Partnerem 30. Wielkiego Finału jest Międzynarodowe Centrum Kongresowe, a gospodarzem miasto Katowice. Dodać jeszcze należy, że Parterem technicznym tegorocznego Wielkiego Finału jest Gerflor Polska.

Organizatorzy 30. Wielkiego Finału pragną jeszcze podkreślić, że wiele interesujących rzeczy będzie działo się nie tylko bezpośrednio na boiskach Międzynarodowego Centrum Kongresowego, a także wokół tego kompleksu. Przygotowano mnóstwo atrakcji dla całych rodzin. Przed obiektem powstanie multisportowa strefa programu KINDER Joy of moving, a w niej takie atrakcje jak: siatkówka, koszykówka, teqvoly, pickleball, tenis ziemny i stołowy, stymulatory żeglarstwa, curling, boiska panna, ale i stanowiska kreatywne oraz edukacyjne.

Przypomnijmy, że główną ideą turnieju poza zdobywaniem doświadczenia siatkarskiego przez młodych adeptów siatkówki, jest przede wszystkim promocja aktywnego stylu życia wśród najmłodszych, ale i nauka uniwersalnych wartości sportu przez wspólną zabawę!

Autor: Katarzyna Porębska