KINDER Joy of moving Minisiatkówka

XVI Olimpijski Festiwal Młodzieży Bańska Bystrzyca 2022: zwycięstwo i porażka na początek turnieju

Reprezentacja Polski U19 na inaugurację XVI Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy Bańska Bystrzyca 2022 pokonała Rumunię 3:0 (25:21, 25:18, 25:16). We wtorek podopieczne Wiesława Popika zmierzą się z Turcją. Początek spotkania o godzinie 14.00. W poniedziałkowy wieczór swój pierwszy mecz rozegrała również męska reprezentacja U20. Podopieczni Mateusza Grabdy musieli uznać wyższość Belgii 2:3 (23:25, 22:25, 25:23, 25:17, 7:15). We wtorek Biało-Czerwoni zmierzą się z Turcją. Grupa Ferrero w Polsce jest Partnerem Polskiej Młodzieżowej Reprezentacji Olimpijskiej.

Rumunia – Polska 0:3 (21:25, 18:25, 16:25)
Polska drużyna bardzo dobrze rozpoczęła swój udział w XVI Olimpijskim Festiwalu Młodzieży Europy, który odbywa się w Bańskiej Bystrzycy. Biało-Czerwone potrzebowały zaledwie trzech setów, aby cieszyć się z pierwszego zwycięstwa w grupie. Początek pierwszej partii był dość równy 6:5. Jednak z każdą kolejną akcją podopieczne Wiesława Popika spisywały się coraz lepiej. Warto podkreślić świetną dyspozycję w polu serwisowym polskich zawodniczek 12:6 oraz kontrataku 18:12. Co prawda, w końcowej fazie premierowej odsłony, siatkarki z Rumunii zmniejszyły dystans do jednego oczka 19:20. Jednak ostatnie słowo należało już do Polek.

Reprezentacja Polski poszła za ciosem. W drugim secie szybko wyszła na prowadzenie 8:2. Rywalki nie potrafiły znaleźć żadnego sposobu, aby zatrzymać rozpędzone zawodniczki z Polski 11:19. Do tego nie wystrzegały się prostych błędów. Z kolei nasz zespół grał pewnie, a co najważniejsze skutecznie. Tę część spotkania kontrolował do końca, wygrywając do 18.

Trzecia partia nieco lepiej zaczęła się dla Rumunek 6:4. Jednak polskie zawodniczki nie miały zamiaru złożyć broni. Dość szybko doprowadziły do remisu 6:6. Od tego momentu do stanu 14:14 gra była równa. Następnie podopieczne Wiesława Popika zaczęły budować swoją przewagę punktową 22:15. Biało-Czerwone utrzymały koncentrację do końca i pewnie zwyciężyły do 16.

Program i wyniki turnieju EYOF  U19 – kobiet
25 lipca (poniedziałek)
Rumunia – Polska 0:3 (21:25, 18:26, 16:25)
Mecze finałowe oraz mecze o poszczególne lokaty

Belgia – Polska 3:2 (25:23, 25:22, 23:25, 17:25, 15:7)
W poniedziałkowy wieczór swój pierwsz mecz rozegrała również reprezentacja U20 prowadzona przez Mateusza Grabdę. Biało-Czerwoni pomimo dobrej gry na przerwy techniczne w pierwszym secie schodzi z niewielką stratą 7:8 i 12:16. Nie można było odmówić polskiej drużynie waleczności. Świetnie punktował Tytus Nowik, dzięki któremu Polska w końcowej fazie seta traciła do rywali zaledwie trzy oczka 18:21. Jednak ostatnie słowo należało do Belgów 25:23.

Kolejny set był znacznie bardziej wyrówanany. Początkowo prowadzili Polacy 8:7, ale chwilę później to zespół z Belgii prowadził już 16:14. Końcówka była zacięta i emcjonująca. Punktował Kamil Szymendera oraz Jakub Olszewski. Tym razem końcówka również należała do Belgów 25:22. W ich szeregach punktował Lennert Beelaert.

Podopieczni Mateusza Grabdy nie mieli zamiaru się poddać. W kolejnych dwóch setach podejmowali znacznie większe ryzyko w polu serwisowym oraz w kontrataku. Co ważne, w końcówce trzeciej odsłony spotkania zachowali chłodną głowę w końcówce, zwyciężając do 23. Nastomiast w kolejnej części utrzymywali świetny poziom skuteczności w ataku, m.in. Nowik oraz Kamil Szymendera. W secie numer cztery Biało-Czerwoni mogli pochwalić się, aż 59% skutecznością w ataku, co zaowocowało wygraną do 17.

Wydawało się, że reprezentacja Polski pewnie zmierza po wygraną w tie-breaku. Niestety proste błędy w przyjęciu i ataku sprawiły, że Polacy przegrywali odpowiednio 2:5 i 4:10. Niestety takiej straty nasi zawodnicy nie zdołali już odrobić. Musieli uznać wyższość rywali, którzy zwyciężyli 15:7 i w całym meczu 3:2.