KINDER Joy of moving Minisiatkówka

XVI Olimpijski Festiwal Młodzieży Bańska Bystrzyca 2022: reprezentacja Polski brązowym medalistą. Kadra U20 na 5. miejscu

Sobota była ostatnim dniem, w którym drużyny żeńskie i męskie rozgrywały swojej mecze siatkarskie w ramach XVI Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy Bańska Bystrzyca 2022. Reprezentacja Polski U19 prowadzona przez Wiesława Popika po zaciętym pięciosetowym boju pokonała Serbię 3:2 (27:25, 32:30, 17:25, 22:25, 15:12) w meczu o brązowy medal. Biało-Czerwone staną na najniższym stopniu podium. Reprezentacja Polski U20 mężczyzn pokonała natomiast Niemcy 3:1 (25:22, 25:18, 23:25, 25:20) w meczu o 5. miejsce. Partnerem Polskiej Młodzieżowej Reprezentacji Olimpijskiej jest Grupa Ferrero w Polsce.

Polska – Serbia 3:2 (27:25, 32:30, 17:25, 22:25, 15:12)
W sobotnie południe reprezentacja Polski U19 prowadzona przez Wiesława Popika stanęła naprzeciwko Serbii, a stawką spotkania był brązowy medal XVI Olimpijskiego Festiwalu Młodzież Europy, który w dniach 24-30 lipca 2022 roku w Bańskiej Bystrzycy. Pierwszy set lepiej rozpoczął się dla Serbek, które wyszły na prowadzenie 8:4. W ataku dobrze spisywała się Una Vajagic oraz Masa Kirov. Biało-Czerwone nie miały zamiaru się poddać. Z akcji na akcję coraz lepiej spisywała się Karolina Staniszewska. To dzięki jej udanym kontratakom na drugim czasie, Polska traciła do rywalek tylko jedno oczko 15:16. Od tego momentu do końca toczyła się zacięta walka 24:24. Ostatecznie nerwy na wodzy utrzymały Polki, które wygrały na przewagi 27:25.

Druga część meczu była zacięta od pierwszej do ostatniej piłki. Na przerwach technicznych na nieznaczne jednopunktowe prowadzenie wysunęły się siatkarki Serbii 8:7 i 16:15. Obie drużyny utrzymywały równy rytm gry. Po polskiej stronie nie do zatrzymania była Staniszewska. Podobnie jak w pierwszym secie, tak i w tym w ostatnich zagraniach nerwy na wodzy utrzymały Biało-Czerwone 32:30.

Trzeci set nie ułożył się już tak dobrze dla reprezentantek Polski. Serbki dość szybko wyszły na prowadzenie 8:5 i do końca już tej partii kontrolowały grę 16:12 oraz 21:14. Nasz zespół nie potrafił w tym fragmencie gry znaleźć skutecznego sposobu, żeby zatrzymać rywalki. Musiały uznać wyższość przeciwniczek, przegrywając 17:25.

Set numer cztery lepiej zaczęły Polki, które wyszły na prowadzenie 8:4. W połowie tej odsłony wydawało się, że podopieczne Wiesława Popika mają wszystko pod kontrolą 16:12. Jednak siatkarki z Serbii walczyły do końca 19:21. Ciężar gry w ataku na swoje barki wzięła Iva Sucurovic i Vajagic. Serbia doprowadziła do remisu 22:22, a następnie przechyliła szalę na swoją stronę 25:22. Niestety proste błędy w końcówce sprawiły, że rywalki polskiej drużyny wyrównały stan rywalizacji.

Tie-break meczu o brązowy medal lepiej zaczął się dla Serbek, które wyszły na prowadzenie 5:3. Nasz zespół szybko odrobił straty, a nawet zbudował sobie przewagę 10:7. Polki tym razem wystrzegły się prostych błędów i do końca grały swoja dobrą, a przede wszystkim skuteczną siatkówkę. Tego seta wygrały 15:12 i wywalczyły brązowe krążki XVI Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy!

Program i wyniki turnieju EYOF  U19 – kobiet
25 lipca (poniedziałek)
Rumunia – Polska 0:3 (21:25, 18:26, 16:25)
26 lipca (wtorek)
Polska – Turcja 3:1 (24:26, 25:22, 25:21, 25:19)
27 lipca (środa)
Polska – Bułgaria 3:1 (25:14, 20:25, 25:20, 25:23)
29 lipca (piątek)
Mecze rozstawieniowe o miejsca 5-8
Rumunia – Słowacja 0:3 (19:25, 17:25, 14:25)
Słowenia – Bułgaria 3:0 (25:23, 25:15, 26:24)
Półfinały
Polska – Włochy 0:3 (23:25, 19:25, 17:25)
Serbia – Turcja 1:3 (25:16, 18:25, 22:25, 18:25)
30 lipca (sobota)
mecz o 7. miejsce Rumunia – Bułgaria 2:3 (25:21, 25:16, 22:25, 24:26, 9:15)
mecz o 5. miejsce Słowacja – Słowenia 3:0 (25:20, 25:15, 25:16)
mecz o 3. miejsce Polska –  Serbia 3:2 (27:25, 32:30, 17:25, 22:25, 15:12)
mecz o 1. miejsce Włochy – Turcja 3:1 (25:12, 27:25, 20:25, 25:21)

Polska – Niemcy 3:1 (25:22, 25:18, 23:25, 25:20)
Podopieczni Mateusza Grabdy  dobrze rozpoczęli spotkanie. Jednak przed przerwą techniczną tracili do rywali dwa oczka 6:8. Od początku ręki w ataku nie zwalniał Tytus Nowik. Do tego cenne oczka zdobywał Jakub Olszewski oraz Piotr Śliwka 16:15. Niemcy nie mieli zamiaru się poddać. Wyrównali stan rywalizacji 20:21. Po ich stronie dobrze sobie radził Joscha Kunstamann. Końcówka pierwszego seta była zacięta, ale szalę zwycięstwa na swoją stronę przechylili Biało-Czerwoni 25:22.

Zespół z Polski poszedł za ciosem. W kolejnym secie dość szybko narzucił przeciwnikom swój rytm gry 8:6 i 16:12. Za dobrą grę po niemieckiej stronie należało pochwalić Laurenza Welscha oraz Philippa Herrmanna. Pomimo walki do samego końca 18:21, to Polacy cieszyli się z kolejnej wygranej, tym razem 25:18.

Set numer trzy lepiej zaczął się dla Niemiec. Dzięki mocnej zagrywce i udanym kontratakom wyszli na prowadzenie 8:3. Niemcy punktowali praktycznie w każdym elemencie siatkarskiego rzemiosła. Biało-Czerwoni walczyli do końca. Ważne punkty zdobywał Jakub Majchrzak oraz Nowik 18:21. Jednak tym razem zawodnicy z Niemiec nie dali sobie wyrwać z rąk zwycięstwa 25:23.

Polacy doskonale zdawali sobie sprawę z tego, że mieli szanse na wygraną w trzech setach. Dlatego też na kolejną partię wyszli mocno skoncentrowani. To oni przejęli pełną kontrolę nad grą. Na pierwszym czasie wypracowali sobie cztery punkty przewagi 8:4. Nie było piłki, z którą nie poradziłby sobie Nowik 16:12. Tak rozpędzonej polskiej drużyny, Niemcom już się nie udało zatrzymać. Polacy czwartą odsłonę meczu o 5. miejsce na koniec XVI Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy w Bańskiej Bystrzycy wygrali pewnie do 20.