KINDER Joy of moving Minisiatkówka

XVI Olimpijski Festiwal Młodzieży Bańska Bystrzyca 2022: rekordowa liczba medali Biało-Czerwonych

Rekordową, jak do tej pory w historii startów Polaków w letniej edycji Olimpijskich Festiwali Młodzieży Europy, liczbę medali wywalczyli polscy sportowcy podczas XVI EYOF Bańska Bystrzyca 2022. Poprzedni najlepszy wynik – 15 medali – został uzyskany w Baku 2019. Trzeba przyznać, że poprzeczka została podniesiona wysoko.

W sobotę, ostatniego dnia imprezy Polacy od samego rana walczyli o laury. Najpierw badmintoniści w rywalizacji mikstów pokonali Holandię, awansując tym samym do finału rozgrywek. W najważniejszym meczu Maja Janko i Mateusz Golas zmierzyli się z Turcją, ale rywale okazali się za mocni. Polacy przegrali w dwóch setach 16:21, 17:21. Jednak wywalczyli srebrny medal, co jest wielkim osiągnięciem. To drugi medal dla Mateusza, ponieważ nasz młody zawodnik zdobył brąz w turnieju singlowym.

Swoje medale w sobotę odebrali tenisiści, także mikst – Antonina Czajka i Alan Ważny. Polacy wywalczyli brąz.

Oczywiście nie mogło zabraknąć akcentów lekkoatletycznych. Ostatniego dnia zawodów rozegrano kilka finałów, których oczywiście wystąpili Polacy. I nie byli tłem, ale odegrali pierwszoplanowe role. Jako pierwszy w finale biegu na 2000 metrów z przeszkodami wystartował Piotr Abramczyk. Zajął w nim 11. miejsce. W kolejnym biegu – na 1500 m dziewcząt – na starcie stanęła Zuzanna Wiernicka. Nasza młoda biegaczka zaprezentowała się znakomicie, zdobywając srebrny medal.

Na sam koniec walczyły sztafety szwedzkie (100 m, 200 m, 300 m, 400 m), zarówno dziewcząt jak i chłopców. Jako pierwsze do boju ruszyły panie. W składzie biało-czerwonych wystartowały: Maja Woźniak (100 m), Maria Jarosińska (200 m), Anastazja Kuś (300 m) i Julia Przewieźlik (400 m). Na ostatniej zmianie biegła Julia, która linię mety minęła na 2. miejscu! Srebro, kolejne! Piękny wynik!

Ostatnim finałem z udziałem polskich młodych sportowców była sztafeta szwedzka w wykonaniu chłopców. Polski zespół w składzie: Tomasz Bajraszewski (100 m), Radosław Lach (200 m), Rafał Dziewięcki (300 m), Jakub Szarapo (400 m) okazał się najlepszym, zdobywając złoty medal! Medali naszym reprezentantom wręczono jednak pięć, ponieważ w biegu eliminacyjnym zmagającego się z gorączką Kubę Szarapo znakomicie zastąpił Adrian Lepionka (400 m).

Ostatnim medalowym akcentem w Bańskiej Bystrzycy był mecz o brązowy medal naszych niesamowitych siatkarek. Dziewczęta podczas całego turnieju podbiły serca Młodzieżowej Reprezentacji Polski. W bardzo wyrównanym meczu o brąz Polki prowadziły już 2:0, ale Serbki zdołały wyrównać, więc wszystko miało rozstrzygnąć się w tie-breaku. Kibice zarówno z Serbii, jak i Polski dawali z siebie wszystko, aby okazać wsparcie zawodniczkom, bo mecz stał na bardzo wysokim poziomie. Ostatnią odsłonę tego „dreszczowca” wygrały Polki, zdobywając tym samym brąz – 20. medal dla reprezentacji Polski, pieczętując wyjątkowość tego wydarzenia. Mecz zakończył się wynikiem 3:2 (27:25, 32:30, 17:25, 22:25, 15:12). Brawo! Piąte miejsce w turnieju chłopców zajęli polscy siatkarze, którzy w decydującym o tym spotkaniu pokonali Niemców 3:1.

W sobotni wieczór, w hali judo XVI Olimpijski Festiwal Młodzieży Europy Bańska Bystrzyca 2022 został oficjalnie zamknięty przez Przewodniczącego Stowarzyszenia Europejskich Komitetów Olimpijskich Spyrosa Capralosa. Przejdzie on do historii w naszym kraju jako najlepszy letni EYOF z wynikiem 20 medali: 5 złotych, 5 srebrnych, 10 brązowych. Polacy w klasyfikacji medalowej zajęli 10. miejsce na 48 startujących na Słowacji krajów. Ten ranking wygrali Włosi: 47 medali – 21-12-14.

Medale w polskiej ekipie zdobyło 36 osób, wśród których jest czworo podwójnych medalistów. 11 krążków (4 złote, 3 srebrne, 4 brązowe) zdobyli lekkoatleci, 4 (1-1-2) kolarze, 2 badminton (0-1-1) i po jednym: judo (brąz), tenis (brąz), siatkówka (brąz).

Warto wspomnieć, że wielu zawodników otarło się o medale zajmując 4. miejsca. Byli blisko i choć czasem niewiele zabrakło do pełni szczęścia, to kiedy bite są rekordy życiowe lub kraju, to można być z siebie dumnym.

Za rok widzimy się w Mariborze (Słowenia). Kto da 21… medali po raz pierwszy?

Autor: Polski Komitet Olimpijski, fot. PKOl – Szymon Sikora/eyof2022.com