KINDER Joy of moving Minisiatkówka

XVI Olimpijski Festiwal Młodzieży Bańska Bystrzyca 2022: reprezentacja U19 powalczy o brąz. Kadra U20 zagra o 5. miejsce

Po dniu przerwy wznowiono rywalizację podczas XVI Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy Bańska Bystrzyca 2022. Reprezentacja Polski U20 mężczyzn zmierzyła się ze Słowacją w meczu rozstawieniowym o miejsca 5-8. Biało-Czerwoni pokonali Słowaków 3:0 (25:13, 25:14, 25:17). O godzinie 16.30 reprezentacja Polski U19 kobiet w półfinale turnieju zagrała z Włochami. Pomimo walki podopieczne Wiesława Popika musiały uznać wyższość rywalek 0:3 (23:25, 19:25, 17:25). Biało-Czerwone jutro powalczą o brązowy medal z Serbią. Partnerem Polskiej Młodzieżowej Reprezentacji Olimpijskiej jest Grupa Ferrero w Polsce.

Polska – Słowacja 3:0 (25:13, 25:14, 25:17)
Podopieczni Mateusza Grabdy w bardzo dobrym stylu pokonali gospodarzy XVI Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy w trzech setach. Polski zespół nie dał szans przeciwnikom na nawiązanie równorzędnej walki. Co prawda, w premierowej odsłonie spotkania lepiej prezentowali się siatkarze Słowacji 8:5. Dobrze w ataku spisywał się Martin Rendla. Jednak po krótkiej przerwie to Polacy przejęli inicjatywę na boisku. Pewnie punktował na skrzydle Kacper Ratajewski oraz Mateusz Nowak na środku. Na drugiej przerwie technicznej Polska prowadziła już 16:10. Nasza drużyna do końca utrzymała koncentrację 21:11, zwyciężając pewnie 25:13.

Reprezentanci Polski poszli za ciosem. W kolejnej partii to oni narzucili rywalom swój rytm gry. Szybko wyszli na prowadzenie 8:5. Ważne punkty zdobywał Jakub Olszewski oraz Kamil Szymendera. Na drugiej przerwie technicznej Biało-Czerwoni prowadzili już 16:8. Rywale nie potrafili znaleźć żadnego sposobu, aby zatrzymać Polaków. Nasz zespół małym nakładem sił zwyciężył 25:14.

Trzecia odsłona spotkania to kopia wcześniejszej. Podopieczni Mateusza Grabdy dzięki mocnej zagrywce i udanym kontratakom wyszli na prowadzenie 8:4. W dalszej części utrzymywali równy rytm gry 16:11. Po polskiej stronie każdy element siatkarskiego rzemiosła dział wręcz perfekcyjnie 21:17. Reprezentacja Polski do końca dyktowała warunki i zwyciężyła pewnie 25:17.

Dzięki tej wygranej na zakończenie XVI Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy Bańska Bystrzyca reprezentacja Polski U20 powalczy z Niemcami o 5. miejsce. Spotkanie to zostało zaplanowane na sobotę, na godzinę 10.30.

Program i wyniki turnieju EYOF U20 – mężczyzn
25 lipca (poniedziałek)
Belgia – Polska 3:2 (25:23, 25:22, 23:25, 17:25, 15:7)
26 lipca (wtorek)
Turcja – Polska 0:3 (23:25, 12:25, 21:25)
27 lipca (środa)
Czechy – Polska 3:0 (25:19, 25:16, 25:23)
29 lipca (piątek)
Mecze rozstawieniowe o miejsca 5-8
Niemcy – Belgia 3:2 (25:18, 21:25, 22:25, 28:25, 15:9)
Półfinały
Włochy – Turcja 3:0 (25:22, 25:16, 25:17)
Czechy – Bułgaria 1:3 (25:17, 19:25, 17:25, 18:25)
30 lipca (sobota)
godz. 08.30 mecz o 7. miejsce Belgia – Słowacja
godz. 10.30 mecz o 5. miejsce Polska – Niemcy
godz. 12.30 mecz o 3. miejsce Turcja – Czechy
godz. 15.00 mecz o 1. miejsce Włochy – Bułgaria

Polska – Włochy 0:3 (23:25, 19:25, 17:25)
Reprezentacja Polski U19 jako pierwsza rozegrała swój półfinał. Po przeciwnej stronie siatki stanęły Włoszki. Pierwszą partię lepiej zaczęły Biało-Czerwone 8:6. W ataku dobrze spisywała się Rozalia Moszyńska. Drużyna Italii nie miała zamiaru się poddać. Odrobiła straty, a chwilę przed drugą przerwą techniczną wyszła na prowadzenie 16:14. W ataku bardzo dobrze sobie radziła Nausica Acciarri. Do końca toczyła się dość równa gra 19:21. Jednak ostatnie słowo w tej premierowej odsłonie należało do Włoszek 25:23. Kluczem do wygranej był blok. W tym elemencie rywalki Polek zdobyły w tym fragmencie gry aż siedem punktów.

Polska drużyna po tej przegranej nie najlepiej weszła w kolejnego seta. Rywalki szybko wyszły na prowadzenie 8:4. Dzięki dobrej i cierpliwej grze Karoliny Staniszewskiej, podopieczne Wiesława Popika na drugim czasie traciły do rywalek zaledwie dwa oczka 14:16. Niestety w końcowej fazie Biało-Czerwone nie potrafiły znaleźć sposobu, żeby zatrzymać dobrze dysponowaną Nicole Modesti 18:21. Ostatecznie zespół Włoch wygrał tego seta 25:19.

Reprezentantki Polski trzeciego seta zaczęły źle. Nasze zawodniczki miały bardzo duże problemy w przyjęciu, a w konsekwencji w ataku 2:8. Niestety na niewiele zdały się przerwy na żądanie polskiego szkoleniowca. Warunki gry dyktowały zawodniczki ze słonecznej Italii 9:16. Do końca sytuację na parkiecie kontrolowały rywalki. Polskie siatkarski musiały uznać wyższość rywalek w tej ostatniej części meczu 17:25.

W sobotę na zakończenie turnieju na Słowacji reprezentacja Polski powalczy o brązowy medal z przegranym drugiego półfinału Serbia – Turcja.