KINDER Joy of moving Minisiatkówka

XVI Olimpijski Festiwal Młodzieży Europy Bańska Bystrzyca 2022

W piątkowe popołudnie w Katowicach odbyła się uroczystość wręczenia nominacji członkom Młodzieżowej Reprezentacji Polski na XVI Letni Olimpijski Festiwal Młodzieży Europy Bańska Bystrzyca 2022. Polska ekipa liczy 95 sportowców. W tym gronie są dwie drużyny siatkówki – U19 kobiet oraz U20 mężczyzn, prowadzone przez Wiesława Popika i Mateusza Grabdę. Chorążym Młodzieżowej Reprezentacji Polski w czasie Ceremonii Otwarcia będzie środkowy Mateusz Nowak.

W gościnnych progach hotelu Katowice młodzi polscy sportowcy wraz z trenerami, sztabami szkoleniowymi oraz członkami misji festiwalowej odebrali oficjalne powołania do reprezentacji Polski z rąk Prezesa Polskiego Komitetu Olimpijskiego Andrzeja Kraśnickiego. Podczas wręczania towarzyszyli mu: członek Prezydium Zarządu PKOl Ryszard Czarnecki, Sekretarz Generalny PKOl Adam Krzesiński, zastępca Sekretarza Generalnego PKOl Iwona Łotysz, Magdalena Szozda reprezentująca firmę Grupę Ferrero w Polsce – Sponsora Młodzieżowej Reprezentacji Polski oraz Hanna Wawrowska – Przewodnicząca Klubu Fair-Play PKOl.

Następnie Andrzej Kraśnicki i Adam Krzesiński odebrali przyrzeczenia olimpijskie, które w imieniu zawodników odczytał pływak Jan Brzóska, a w imieniu kierownictwa reprezentacji, trenerów i innych osób współpracujących z zawodnikami – trenerka gimnastyki Katarzyna Jurkowska-Kowalska (olimpijka z Rio de Janeiro 2016).

– Byliśmy wzruszeni w czasie przyrzeczenia i odbierania nominacji. Będziemy reprezentować Polskę w dużej międzynarodowej imprezie. Na pewno jedziemy walczyć i postaramy się nie zawieść naszych kibiców – powiedział Mateusz Grabda, trener naszej męskiej drużyny. Jego podopieczni w fazie grupowej zmierzą się z Belgią, Turcją i Czechami. W drugiej grupie zagrają: Włochy, Bułgaria, Niemcy i Słowacja. Ekipa kobieca powalczy z Rumunią, Turcją i Bułgarią. W drugiej grupie rywalizować będą: Serbia, Włochy, Słowenia i Słowacja. Po dwie najlepsze drużyny awansują do półfinałów.

Do tej pory reprezentanci Polski w historii startów w letniej edycji tej imprezy wywalczyli 152 medale (43 złote, 45 srebrnych, 64 brązowe). W gronie medalistek i medalistów byli też siatkarki i siatkarze – Agata Mróz, Katarzyna Skowrońska, Marcin Możdżonek, Jakub Kochanowski i Bartosz Kwolek.

XVI Letni Olimpijski Festiwal Młodzieży Europy Bańska Bystrzyca 2022 będzie rozgrywany w 10 dyscyplinach sportu. Reprezentanci Polski wystartują w ośmiu z nich: badmintonie, gimnastyce, judo, kolarstwie, lekkiej atletyce, pływaniu, siatkówce i tenisie. Polaków zabraknie tylko w turniejach koszykówki i piłki ręcznej.

W sobotę rano polska ekipa autokarami uda się na Słowację, gdzie na niedzielny wieczór zaplanowano ceremonię otwarcia festiwalu. Impreza będzie rozgrywana w dniach 24-30 lipca.

Gratulacje i życzenia udanych startów w Bańskiej Bystrzycy członkom reprezentacji Polski złożył Prezes PKOl Andrzej Kraśnicki, cytowany na stronie olimpijski.pl. – Serdecznie wszystkim gratuluję tego, że zostaliście członkami reprezentacji naszego kraju na jedną z najważniejszych imprez w waszej kategorii wiekowej. To pierwszy sportowy krok, a chciałbym, żeby zwieńczeniem tego był udział w igrzyskach olimpijskich. Może Paryż w 2024 roku to jeszcze będzie zbyt wcześnie, ale Los Angeles w 2028 roku to już będzie ten czas. Na Słowacji będziemy promować Polskę i polski sport. Wierzę, że wasze rezultaty będą temu sprzyjać. Do zobaczenia w Bańskiej Bystrzycy!

Program turnieju EYOF  U19 – kobiet
25 lipca (poniedziałek)

godz. 14.00 Rumunia – Polska
26 lipca (wtorek)
godz. 14.00 Polska – Turcja 
27 lipca (środa)
godz. 19.00 Polska – Bułgaria
29 lipca (piątek)
Mecze rozstawieniowe oraz półfinałowe
30 lipca (sobota)
Mecze finałowe oraz mecze o poszczególne lokaty

Program turnieju EYOF U20
– mężczyzn
25 lipca (poniedziałek)
godz. 19.00 Belgia – Polska
26 lipca (wtorek)
godz. 14.00 Turcja – Polska
27 lipca (środa)
godz. 14.00 Czechy – Polska
29 lipca (piątek)
Mecze rozstawieniowe oraz półfinałowe
30 lipca (sobota)
Mecze finałowe oraz mecze o poszczególne lokaty

Więcej informacji: https://eyof2022.com/en/schedule/?date=&sport=VVO

Autor: KP/olimpijski.pl, fot. Szymon Sikora (olimpijski.pl)