- 08 stycznia, 2023
Podsumowanie sezonu 2021/22
Za nami wyjątkowa i jedyna w swoim rodzaju 28. edycja Ogólnopolskich Mistrzostw w Minisiatkówce im. Marka Kisiela o Puchar KINDER Joy of moving. Ogromnie cieszy fakt, że w tegorocznej edycji zagrało blisko 45 tysięcy młodych adeptów siatkówki. To o ponad sześć tysięcy więcej niż przed rokiem. To kolejne potwierdzenie, że młodzież kocha siatkówkę!
Sezon 2021/22 Ogólnopolskich Mistrzostw w Minisiatkówce im. Marka Kisiela o Puchar KINDER Joy of moving został zainaugurowany we wrześniu 2021 roku. To już niemal tradycja, że pierwsze zawody dla młodych adeptów siatkówki odbywają się w województwie dolnośląskim. Kolejne zawody rozgrywane były w województwie lubelskim, śląskim oraz mazowieckim. Kolejne tygodnie i miesiące dostarczały nam następnych informacji dotyczących przebiegu Turniejów Miejskich w pozostałych regionach naszego kraju.
Turnieje Miejskie rozgrywane były od września praktycznie do marca. Pomimo trudnych warunków, warto podkreślić, iż młodzi adepci siatkówki bardzo licznie zgłaszali chęć udziału w rozgrywkach minisiatkówki. W Turniejach Miejskich zagrało łącznie 4 597 drużyn (2 694 dziewcząt i 1 903 chłopców), co dało łączną liczbę 20 620 uczestników (12 534 zawodniczek i 8 086 zawodników).
– Robiliśmy, co w naszej mocy, aby dopasować najbardziej optymalne terminy turniejów dla wszystkich drużyn. W tym sezonie było znacznie łatwiej nam wszystko zorganizować, ponieważ wiele nauczył nas poprzedni sezon. To co jest niezmienne i daje nam motywację do dalszej pracy, to uśmiech dzieci podczas zawodów. Widzieliśmy jak ważne i cenne są dla nich te rozgrywki – powiedział Jakub Wlaźlik, koordynator rozgrywek KINDER Joy of moving w województwie łódzkim.
W sezonie 2021/22 Eliminacje Wojewódzkie rozgrywane były w okresie kwiecień-maj. W całym kraju do tej części rywalizacji zgłosiło się 5 367 drużyn (3 613 dziewcząt i 1 754 chłopców) i zagrało 20 346 młodych adeptów siatkówki (13 582 zawodniczek i 6 764 zawodników).
Ostatni etap rozgrywek KINDER Joy of moving, czyli Finały Wojewódzkie były rozgrywany sukcesywnie w kolejnych dniach maja oraz w czerwcu. Łącznie w Finałach Wojewódzkich zagrało 3 793 zawodniczki i zawodników (1 957 dziewcząt/1 836 chłopców), którzy reprezentowali 860 drużyn (460 dziewcząt i 400 chłopców).
Łącznie w 28. edycji rozgrywek KINDER Joy of moving zagrało 10 824 drużyny z całego kraju. W turniejach rywalizowało 28 073 zawodniczki w kategorii „2”, „3”, „4” dziewcząt i 16 686 zawodników. Łącznie w zakończonych rozgrywkach wzięło udział 44 759 młodych adeptów siatkówki!
Tegoroczna edycja Ogólnopolskich Mistrzostw w Minisiatkówce im. Marka Kisiela o Puchar KINDER Joy of moving była wyjątkowa, ponieważ Polski Związek Piłki Siatkowej oraz Grupa Ferrero Polska świętowały 15-lecie współpracy. Ponadto, po raz drugi Wielki Finał zagościł w Gliwicach, gdzie po raz kolejny o tytuł mistrza Polski w kategorii „2”, „3”, „4” dziewcząt i chłopców rywalizowały 192 drużyny.
– Pragnę serdecznie podziękować wszystkim organizatorom za przygotowanie tego pięknego wydarzenia. Ogromne podziękowania należą się przede wszystkim Grupie Ferrero w Polsce, która od 15 lat jest z nami. Mam nadzieję, że w dalszym ciągu będziemy współpracować przez bardzo długie lata. Chcę podziękować wam drogie dzieci za zaangażowanie w ten turniej, trenerom oraz rodzicom, którzy taki licznie z trybun wspierali swoje pociechy. Wielkie brawa dla wszystkich – powiedział Andrzej Lemek, wiceprezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej.
28. Wielki Finał został rozegrany po raz drugi w Arenie Gliwice. Wcześniejsze edycje rozgrywane były w Zabrzu w latach 1995-2012 oraz 2017-2019, Drzonkowie w latach 2013-2014, Krakowie w 2015 roku oraz Częstochowie w 2016 roku. Niezmiennie zawody zostaną rozegrane z udziałem 192 drużyn z całej Polski, które będą rywalizować w kategorii „2”, „3”, „4” dziewcząt i chłopców.
W czasie trzydniowych zmagań finalistów odwiedzili wyjątkowi goście, m.in. Rafał Szymura – przyjmujący reprezentacji Polski, Bartosz Bućko – przyjmujący jeszcze wtedy PSG Stali Nysa, Katarzyna Niedźwiedzka – polska łyżwiarka szybka, srebrna i brązowa medalistka olimpijska odpowiednio z Soczi (2014) i Vancouver (2010) oraz Monika Pyrek – olimpijka i wielokrotna medalistka mistrzostw świata oraz Europy, specjalizująca się w skoku o tyczce.
– Bardzo ważne, żeby próbować wszystkich dyscyplin, jazdy na łyżwach, gry w siatkówkę czy w koszykówkę. Dzięki temu znajdziemy swoją własną drogę i sport najlepszy dla nas samych. Nie każdy z nas musi zostać mistrzem olimpijskim. Nie każdy musi chcieć to robić całe życie, ale każdy z nas powinien być aktywny. Każdy powinien znaleźć tę dyscyplinę, która pozwoli mu być mistrzem radości – powiedziała Katarzyna Niedźwiedzka, polska olimpijka.
Wtórował jej Rafał Szymura, przyjmujący Jastrzębskiego Węgla i reprezentacji Polski – Cieszę się, że młodzież tak chętnie chce grać w siatkówkę. Miałem chwilę, żeby poobserwować grę drużyn w arenie głównej i na tej drugiej małej hali. Organizacja tego turnieju stała na wysokim poziomie. Trudno mi sobie wyobrazić, ile pracy włożono w to, żeby tak wspaniale przygotować obiekt do gry w turnieju KINDER Joy of moving. Podziwianie tak dużej liczby młodych zawodniczek i zawodników było czymś wspaniałym. Ten turniej to dowód, że siatkówka w naszym kraju naprawdę jest jedną najpopularniejszych dyscyplin sportowych.
Z kolei Monika Pyrek dodała – Poczułam takie emocje, jakbym była na mistrzostwach świata. To wszystko wyglądało przepięknie. Bardzo się cieszę, że dzieciaki mogą wziąć udział w takim przedsięwzięciu. Jeszcze bawią się tym sportem, ale jednocześnie czują, że biorą udział w czymś tak wielkim. Sądzę, że tysiące marzą, o tym aby dostać się do Wielkiego Finału. To potem przeradza się w większe marzenia, aby sięgać po wyższe laury. Jestem pod ogromnym wrażeniem pracy organizatorów tych rozgrywek. Wszystko było świetnie skoordynowane i zorganizowane. Miałam okazję oglądać cudowny obrazek z aktywną sportowo młodzieżą. Uważam, że sport tak właśnie powinien być prezentowany.
Młodych adeptów odwiedził i dopingował również Bartosz Bućko, który kilka lat wcześniej sam miał możliwość czterokrotnie brać udział w rozgrywkach KINDER Joy of moving. – Finałowy turniej minisiatkówki uczy młodych adeptów czystej sportowej rywalizacji, radzenia sobie z niepowodzeniami, czy porażkami. Rywalizacja na tym etapie kariery jest o tyle piękna, że jest całkowicie szczera, napędzana tylko i wyłącznie chęcią zwycięstwa. W seniorskiej siatkówce dochodzą pieniądze, każdy ma swoje prywatne życie i kalkulacje. Czasami wracam myślami do czasów, kiedy grałem w Zabrzu. Przypominam sobie, że gram w siatkówkę, ponieważ sprawia mi to olbrzymią frajdę – powiedział przyjmujący.
Zespoły, które zajęły pierwsze miejsce w danej kategorii miały niepowtarzalną okazję, aby z bliska obserwować organizację FIVB Mistrzostw Świata w Piłce Siatkowej Mężczyzn, których gospodarzem była Polska i Słowenia. W tym elitarnym gronie znalazły się zawodniczki, zawodnicy, trenerki i trenerzy następujących drużyn: UKS VOLLEY 34 ŁÓDŹ/ LIDER KONSTANTYNÓW ŁÓDZKI, BKS CHEMIK BYDGOSZCZ I – SIATKÓWKA MŁODZIEŻOWA, MKS Dwójka Zawiercie, KLUB SPORTOWY ARENA TOMASZÓW MAZOWIECKI, UKS 17 KALISZ, Trefl Gdańsk.
W dniach 9-11 września złoci medaliści w kategorii „2”, 3″, „4” dziewcząt i chłopców wraz z trenerami zrealizowali nagrodę główną wywalczoną podczas 28. Wielkiego Finału Ogólnopolskich Mistrzostw w Minisiatkówce im. Marka Kisiela o Puchar KINDER Joy of moving. Przyjechali do Katowic i gościli na półfinałowych i finałowych meczach mistrzostw świata, które wspólnie organizowała Polska i Słowenia.
Organizatorzy przygotowali dla finalistów wiele atrakcji. Mieli okazję spotkać na wewnętrznym treningu z reprezentacją Polski i trenerem Nikolą Grbiciem, ćwiczyli podawanie piłek podczas sparingu Aluron CMC Warta Zawiercie oraz GKS Katowice, odbyli spotkanie z mistrzami świata – Michałem Winiarskim oraz Dawidem Konarskim, zwiedzili Stadion Śląski, Park Śląski.
– Zawdzięczam siatkówce bardzo dużo. Dzięki niej odwiedziłem wiele wspaniałych miejsc, w różnych częściach świata i poznałem fantastycznych ludzi. Z częścią utrzymuje kontakt do dzisiaj. Wielu jest moimi przyjaciółmi. Siatkówka kształtuje charakter, uczy odpowiedzialności i samodzielności. Musicie pamiętać, że nie zawsze się wygrywa. Trzeba nauczyć się także przegrywać. Osobiście wiele razy stałem na najwyższym stopniu podium, ale wielokrotnie też musiałem przełknąć gorycz porażki. Gratuluję wam zwycięstwa w rozgrywkach minisiatkówki. Mam nadzieję, że była to dla was niesamowita przygoda. Życzę wam dalszych sukcesów. Nie zrażajcie się, jak coś się wam nie uda albo nie odniesiecie zwycięstwa. Wybraliście jedną z najpiękniejszych dyscyplin na świecie. Będę trzymał kciuki, aby było wam dane przeżyć równie piękną przygodę w dalszych rozgrywkach młodzieżowych, a później seniorskich – powiedział Nikola Grbić, aktualny szkoleniowiec wicemistrzów świata.
W Spodku przed rozpoczęciem półfinałów finaliści mieli okazję porozmawiać na specjalnym spotkaniu z Markiem Magierą, dziennikarzem Polsatu oraz od 21 lat prowadzącym doping w czasie meczów reprezentacji Polski, a także Tomaszem Swędrowski, byłym siatkarzem Gwardii Wrocław, a od kilkunastu już lat komentatorem Polsatu Sport. Następnie zawodniczki i zawodnicy zostali podzieleni na dwie grupy. Pierwsza pomagała przy obsłudze półfinałowego meczu Polska – Brazylia, a druga Słowenia – Włochy. Wcześniej wszyscy zostali odpowiednio przeszkoleni, aby jak najsprawniej pomagać w czasie danego spotkania.
– Trochę się denerwowaliśmy przed rozpoczęciem meczu, ale jednocześnie bardzo się cieszyliśmy, że mieliśmy możliwość pomagać przy tych spotkaniach. Zapamiętamy to na całe życie – mówili zgodnie wszyscy finaliści.
W ostatni dzień złotych medalistów przed meczem o brązowy i złoty medal odwiedził w Spodku również Sebastian Świderski, prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej.
– Mieliśmy okazję się spotkać w Gliwicach. Bardzo się cieszę, że ponownie się spotykamy na tych wyjątkowych mistrzostwach świata. Cieszę się, że z takim zaangażowaniem pomagacie przy organizacji meczów. Mam nadzieję, że świetnie się bawicie, a to czego doświadczanie w czasie ostatnich dni pozostanie na długo w waszej pamięci. Życzę wam dalszych sukcesów i powiedzenia w dalszej karierze. Trzymam kciuki, żebyśmy spotkali się jeszcze nie raz – powiedział Sebastian Świderski, prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej.
Przygotowaliśmy kilkanaście ciekawostek dotyczących całego sezonu 2021/22 – 28. edycji Ogólnopolskich Mistrzostw w Minisiatkówce im. Marka Kisiela o Puchar KINDER Joy of moving.
28. edycja Ogólnopolskich Mistrzostw w Minisiatkówce im. Marka Kisiela o Puchar KINDER Joy of moving w liczbach
2 miliony – tyle osób uczestniczyło i było zaangażowanych przez ostatnie 15 lat w rozgrywki KINDER Joy of moving
550 tysięcy – tyle zawodniczek i zawodników wzięło udział przez ostatnie 15 lat w rozgrywkach KINDER Joy of moving
44 759 tysięcy – tyle zawodniczek i zawodników wzięło udział w Turniejach Miejskich, Eliminacjach Wojewódzkich oraz Finałach Wojewódzkich, które pozwoliły wyłonić finalistów 28. Wielkiego Finału KINDER Joy of moving
28 073 – tyle zawodniczek łącznie wzięło udział w Turniejach Miejskich, Eliminacjach Wojewódzkich oraz Finałach Wojewódzkich 28. edycji rozgrywek
16 073 – tyle zawodników łącznie wzięło udział w Turniejach Miejskich, Eliminacjach Wojewódzkich oraz Finałach Wojewódzkich 28. edycji rozgrywek
10 824 – drużyn z całego kraju wzięło udział w Turniejach Miejskich, Eliminacjach Wojewódzkich oraz Finałach Wojewódzkich
9000 – wydanych butelek wody
6767 – tyle drużyn dziewcząt z całego kraju wzięło udział w Turniejach Miejskich, Eliminacjach Wojewódzkich oraz Finałach Wojewódzkich
4057 – tyle drużyn chłopców z całego kraju wzięło udział w Turniejach Miejskich, Eliminacjach Wojewódzkich oraz Finałach Wojewódzkich
3456 – tyle pakietów zdrowych przekąsek wydano przez trzy dni turnieju finałowego w Gliwicach
3000 – wydanych obiadów
2200 – wydrukowanych identyfikatorów dla uczestników 28. Wielkiego Finału, trenerów, koordynatorów wojewódzkich, organizatorów, zaproszonych gości
1056 – rozegranych meczów w ciągu trzech dni turnieju
960 – zawodniczek i zawodników, którzy zagrali w 28. Wielkim Finale KINDER Joy of moving
220 – trenerów, którzy prowadzili zespoły w Wielkim Finale
192 – drużyny zagrały w 28. Wielkim Finale KINDER Joy of moving
69 – sędziów przez trzy dni sędziowało spotkania rozgrywane w Arenie Gliwice
28 – w dniach 1-3 lipca odbyła się już 28. edycja Wielkiego Finału
20 – wolontariuszy pomagało przy organizacji 28. Wielkiego Finału KINDER Joy of moving
25 – tyle boisk przygotowali organizatorzy, aby sprawnie rozegrać Wielki Finał w Arenie Gliwice
24 – tyle razy Wielki Finał rozgrywek minisiatkówki gościł na Śląsku
16 – w tylu województwach toczyła się rywalizacja w Turniejach Miejskich, Eliminacjach Wojewódzkich oraz Finałach Wojewódzkich, która pozwoliły wyłonić finalistów 28. Wielkiego Finału KINDER Joy of moving. Do finału awansowały po dwie najlepsze drużyny w każdej kategorii „2”, „3”, „4” dziewcząt i chłopców
15 – od tylu lat Polski Związek Piłki Siatkowej współpracuje z Ferrero Polska Commercial przy organizacji rozgrywek minisiatkówki
10 – pracowników biura zawodów, którzy czuwali nad prawidłowym przebiegiem spotkań, drukowali protokoły meczowe, wprowadzali wyniki spotkań do systemu
10 – przez tyle miesięcy toczyła się rywalizacja w województwach, a zwieńczeniem był 28. Wielki Finał
9 – tyle powstało filmów pamiątkowych 28. Wielkiego Finału
6 – przez tyle dni Arena Gliwice była do dyspozycji Organizatorów, aby przygotować odpowiednio obiekt do Wielkiego Finału, a także uporządkować go po zakończeniu turnieju
4 – powstały cztery galerie ze zdjęciami, zamieszczone na oficjalnej stronie rozgrywek www.minisiatkowka.pl
3 – przez trzy dni zawodniczki i zawodnicy walczyli o medale i tytuł mistrza Polski w kategorii „2”, „3”, „4” dziewcząt i chłopców
2 – na dwóch halach rozstawione były boiska do gry podczas 28. Wielkiego Finału KINDER Joy of moving
2 – po raz drugi miasto Gliwice i Arena Gliwice gościła Wielki Finał KINDER Joy of moving
1 – po raz pierwszy w kategorii „2” dziewcząt i chłopców zgodnie z regulaminem drużyna mogła liczyć dwójkę uczestników rezerwowych
Autor: Katarzyna Porębska