KINDER Joy of moving Minisiatkówka

EYOF Maribor 2023 – Julia Hewelt: potrafimy grać w siatkówkę na wysokim poziomie

Reprezentacja Polski U19 prowadzona przez trenera Marcina Orlika przegrała dwa mecze podczas XVII Letniego Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Uropy Maribor 2023. Biało-Czerwone jednak nie składają broni. W środę zagrają z Węgierkami. – Nie chcę obstawiać wyniku. Będziemy się po prostu skupiać na każdej akcji i damy z siebie wszystko, bo wiem, że potrafimy grać dobrze i jesteśmy w stanie wygrać. Jesteśmy świetnym zespołem, po którym można spodziewać się świetnego meczu – powiedziała Julia Hewelt, przyjmująca polskiego zespołu.

Katarzyna Porębska/pzps.pl: Za wami dwa mecze w fazie grupowej EYOF. Jak je podsumujesz?

Julia Hewelt: Myślę, że te dwa mecze pokazały, że potrafimy grać w siatkówkę na wysokim poziomie. Natomiast zabrakło nam na pewno doświadczenia, bo jednak część z nas nie grała wcześniej z zagranicznymi zespołami. To nasz pierwszy taki międzynarodowy turniej i duży stres z tym związany.

Na inaugurację turnieju w Maribor przegrałyście z Holandią 0:3. Chyba możecie żałować kilku momentów, kiedy miałyście realne szanse, aby urwać rywalkom seta, a może nawet dwa?
Julia Hewelt: Tak, możemy żałować, bo w wielu sytuacjach nie potrafiłyśmy zachować „chłodnej głowy”. Grałyśmy na dużym ryzyku, co wiadomo wiąże się z popełnianiem błędów. Miałyśmy duże szanse na wygraną, ale nie cofniemy czasu i nie zmienimy wyniku. Możemy tylko iść do przodu i skupić się na kolejnym meczu.

We wtorek waszymi rywalkami były Włoszki. Końcówka pierwszej partii wskazywała, że macie duże szanse na wygraną. Odrobiłyście przecież kilka punktów straty z początku partii, a potem wyszłyście na prowadzenie. Co zadecydowało o wygranej Włoszek?
Julia Hewelt: O wygranej przeciwniczek w pewnym stopniu zadecydowała liczba naszych błędów własnych, na przykład zepsute zagrywki, czy ataki lub błędy w przyjęciu. Przez większość meczu grałyśmy na bardzo wysokim poziomie i potrafiłyśmy zbudować przewagę, natomiast zdarzały się nam przestoje i słabsze momenty, które Włoszki dobrze wykorzystywały.

Na zakończenie zmagań w grupie A zagracie z Węgrami. Czego należy spodziewać się po tym meczu?
Julia Hewelt: Nie chcę obstawiać wyniku ani nic z tych rzeczy. Będziemy się po prostu skupiać na każdej akcji i damy z siebie wszystko, bo wiem, że potrafimy grać dobrze i jesteśmy w stanie wygrać. Jesteśmy świetnym zespołem, po którym można spodziewać się świetnego meczu.

Na koniec zdradź proszę, jak wrażenie po uroczystej ceremonii ślubowania i ceremonii otwarcia XVII Letniego Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Uropy Maribor 2023?
Julia Hewelt: Zarówno ceremonia ślubowania, jak i otwarcia były cudownym wydarzeniem. Na pewno będą wspomnieniem na długie lata. Osobiście bardzo się cieszę, że miałam okazję w tym uczestniczyć, bo naprawdę wszystko było świetnie zorganizowane i wyglądało przepięknie. Niesamowite uczucie być pośród tylu sportowców z różnych krajów w tym miejscu, na takiej imprezie jaką jest EYOF.

Pragniemy podkreślić, że od 2020 roku Grupa Ferrero w Polsce współpracuje z Polskim Komitetem Olimpijskim w obszarze promocji aktywnego stylu życia oraz olimpizmu wśród najmłodszych oraz ich rodzin. Tym samym program KINDER Joy of moving został Partnerem Polskiego Komitetu Olimpijskiego, Polskiej Młodzieżowej Reprezentacji Olimpijskiej oraz projektu edukacji olimpijskiej „Ja i Sport”.

Autor: Katarzyna Porębska, fot. PKOl – Szymon Sikora