KINDER Joy of moving Minisiatkówka

Gramy Turnieje Miejskie!

W wielu województwach na terenie całego kraju rozgrywane są Turnieje Miejskie w ramach 30. Ogólnopolskich Mistrzostw w Minisiatkówce im. Marka Kisiela o Puchar KINDER Joy of moving. To pierwszy etap tych rozgrywek. W poprzednich rozgrywkach KINDER Joy of moving udział wzięło blisko 45 tysięcy młodych adeptów siatkówki. W sezonie 2022/23 mamy nadzieję, że wspólnie ustanowimy nowy rekord!

Turnieje Miejskie są pierwszym z czterech etapów rozgrywek KINDER Joy of moving. Zawody w danym województwie rozgrywane są w różnych miejscowościach. Warto zaznaczyć, że każde województwo rozgrywa je według własnego opracowanego systemu i w ustalonych terminach. Najlepsze drużyny z Turniejów Miejskich uzyskują awans do II etapu, czyli Eliminacji Wojewódzkich.

Tak jak w poprzednich latach rozgrywki KINDER Joy of moving odbywają się w szesnastu województwach. To już niemal tradycja, że pierwszy Turniej Miejski w ramach Ogólnopolskich Mistrzostw w Minisiatkówce im. Marka Kisiela o Puchar KINDER Joy of moving organizuje województwo dolnośląskie. W drugiej połowie października rozegrano we Wrocławiu pierwsze zawody w kategorii „4” dziewcząt i chłopców.

– W naszym regionie od kilku już lat, że na przełomie września i października młodzież bierze udział w Dolnośląskiej Lidze Minisiatkówki. Te rozgrywki toczą się w ramach I etapu Ogólnopolskich Mistrzostw w Minisiatkówce im. Marka Kisiela o Puchar KINDER Joy of moving. Cieszymy się, że z roku na rok zgłasza się coraz więcej dzieci spragnionych sportowej rywalizacji. Warto podkreślić, że są pełne chęci do aktywności sportowej, tak ważnej w okresie pandemii, kiedy często młodzież nie wykonywała praktycznie żadnych ćwiczeń, tylko spędzała czas przed komputerem – powiedział Roman Danilewicz, wieloletni koordynator rozgrywek KINDER Joy of moving w województwie dolnośląskim. Aktualnie wspomaga pracę Karola Bernatka, który z ramienia Dolnośląskiego Związku Piłki Siatkowej jest odpowiedzialny za organizację rozgrywek minisiatkówki.

Kolejne województwo, które jeszcze w 2022 roku rozpoczęło zmagania w rozgrywkach KINDER Joy of moving to pomorskie. W Człuchowie pod koniec listopada zorganizowano z kolei turniej eliminacyjno-rozstawieniowy w ramach Turniejów Miejskich. W zawodach udział brały drużyny w kategorii „2”, „3”, „4” dziewcząt.

– Co roku coraz więcej młodzieży zgłasza się do rozgrywek minisiatkówki. Widać, że zarówno dziewczęta, jak i chłopcy są spragnieni aktywności sportowej. Rywalizacja zawsze toczy się w duchu fair play, co nas niezwykle cieszy – wyznała Katarzyna Przeperska, koordynatorka w województwie pomorskim, która zajmuje się rozgrywkami dziewcząt.

Pierwsze Turnieje Miejskie rozegrano również w województwie lubelskim, wielkopolskim, zachodniopomorskie, warmińsko-mazurskie, świętokrzyskie, śląskie, kujawsko-pomorskie oraz łódzkie.

Jedną z nowości w tegorocznych rozgrywkach jest rywalizacja w kategorii „singli”. Od stycznia mogą w nich brać udział dziewczynki i chłopcy urodzeni w 2013 roku lub młodsi. To pilotażowy projekt. W związku z tym, „single” w sezonie 2022/23 zakończą rozgrywki na etapie wojewódzkim.

Przypominamy, że 30. edycja Ogólnopolskich Mistrzostw w Minisiatkówce im. Marka Kisiela o Puchar KINDER Joy of moving rozgrywana jest pod patronatem Polskiego Komitetu Olimpijskiego oraz dwóch ministerstw – Ministerstwa Sportu i Turystyki i Ministra Edukacji Narodowej.

Na oficjalnej stronie rozgrywek KINDER Joy of moving dostępny jest również aktualny harmonogram turniejów. Jest on na bieżąco aktualizowany. Jak sprawdzić harmonogram? Wystarczy na głównej stronie rozgrywek www.minisiatkowka.pl wybrać zakładkę ROZGRYWKI, a następnie HARMONOGRAM. Regulaminu natomiast znajduje się TUTAJ

Wzorem lat ubiegłych Finały Wojewódzkie w każdym regionie wyłonią mistrza i wicemistrza województwa w kategorii „2”, „3” i „4”. Będą one reprezentować dane województwo w Wielkim Finale KINDER Joy of moving. 

Należy przypomnieć, że w poprzednim sezonie w Turniejach Miejskich zagrało łącznie 4 597 drużyn (2 694 dziewcząt i 1 903 chłopców), co dało łączną liczbę 20 620 uczestników (12 534 zawodniczek i 8 086 zawodników). Podobnie jak w poprzednich latach daje się zauważyć, że do rywalizacji w rozgrywkach KINDER Joy of moving zgłasza się dużo więcej drużyn dziewcząt i to w każdej kategorii, zarówno „2”, „3” i „4”.

Wśród 16 województw od lat w czołówce utrzymuje się województwo śląskie. To właśnie w tym regionie do zawodów zgłasza się bardzo duża liczba dzieci. W sezonie 2021/22 w Turniejach Miejskich w kategorii dziewcząt zagrało 1066 zespoły i 4 965 zawodniczek, a w kategorii chłopców rywalizowało 823 drużyny i 3 5781 zawodników. Łącznie zgłosiło się 1 889 zespoły i 8 746 zawodniczek i zawodników. (W tym miejscu należy jednak zwrócić uwagę, że Śląski Związek Piłki Siatkowej w kategorii „2” dziewcząt i chłopców dopuszczał możliwość zgłoszenia dwójki zawodników rezerwowych, a nie jednego).

Na drugim miejscu uplasowało się województwo wielkopolskie. W Wielkopolsce również w większej liczbie do zawodów zgłaszały się drużyny dziewcząt. W sezonie 2021/22 zagrało ich ponad dwa razy więcej, niż chłopców. W kategorii „2”, „3”, „4” dziewcząt do rywalizacji na poziomie Turniejów Miejskich zgłosiło się 525 zespołów i 1993 zawodniczki. Natomiast w kategorii chłopców zapisało się 225 drużyn i zagrało 911 młodych adeptów siatkówki. Dało to łącznie liczbę 750 zespołów i 2 904 zawodniczek oraz zawodników.

Na trzecim miejscu w zestawieniu największej liczby zgłoszeń do Turniejów Miejskich uplasowało się województwo dolnośląskie. W kategoriach dziewcząt w zawodach uczestniczyło 204 drużyny i rywalizowało 917 zawodniczek, a w kategorii chłopców 174 zespołów i 983 zawodników, co dało łączną liczbę 378 ekip i 1900 zawodniczek i zawodników.

Warto również wspomnieć o województwie małopolskim. Co prawda, pod względem liczby uczestników może pochwalić się nieco słabszym wynikiem od województwa dolnośląskiego – łącznie zagrało 1 548 zawodniczek i zawodników. Jednak znacznie lepszy wynik uzyskała w zestawieniu drużyn, bo 406.

Autor: Katarzyna Porębska