- 01 stycznia, 2024
Podsumowanie sezonu 2022/23
Za nami wyjątkowa i jedyna w swoim rodzaju 29. edycja Ogólnopolskich Mistrzostw w Minisiatkówce im. Marka Kisiela o Puchar KINDER Joy of moving. Ogromnie cieszy fakt, że w tegorocznej edycji zagrało łącznie 47 954 młodych miłośników minisiatkówki!
Sezon 2022/23 Ogólnopolskich Mistrzostw w Minisiatkówce im. Marka Kisiela o Puchar KINDER Joy of moving został zainaugurowany we wrześniu 2022 roku. To już niemal tradycja, że pierwsze zawody dla młodych adeptów siatkówki odbywają się w województwie dolnośląskim i lubelskim. Kolejne zawody rozgrywane były w województwie śląskim oraz mazowieckim. Kolejne tygodnie i miesiące dostarczały nam następnych informacji dotyczących przebiegu Turniejów Miejskich w pozostałych regionach naszego kraju.
Turnieje Miejskie rozgrywane były od września praktycznie do marca. W Turniejach Miejskich zagrało łącznie 4 505 drużyn (2 694 dziewcząt i 1 811 chłopców), co dało łączną liczbę 20 517 uczestników (13 117 zawodniczek i 7 400 zawodników). Podobnie jak w poprzednich latach daje się zauważyć, że do rywalizacji w rozgrywkach KINDER Joy of moving zgłasza się dużo więcej drużyn dziewcząt i to w każdej kategorii, zarówno „2”, „3” i „4”.
Wśród 16 województw od lat w czołówce utrzymuje się województwo śląskie. To właśnie w tym regionie do zawodów zgłasza się bardzo duża liczba dzieci. W sezonie 2022/23 w Turniejach Miejskich w kategorii dziewcząt zagrało 1 106 zespoły i 4 695 zawodniczek, a w kategorii chłopców rywalizowało 648 drużyny i 3 044 zawodników. Łącznie zgłosiło się 1 754 zespoły i 7 739 zawodniczek i zawodników.
Na drugim miejscu uplasowało się województwo wielkopolskie. W Wielkopolsce również w większej liczbie do zawodów zgłaszają się drużyny dziewcząt. W sezonie 2022/23 zagrało ich ponad dwa razy więcej, niż chłopców. W kategorii „2”, „3”, „4” dziewcząt do rywalizacji na poziomie Turniejów Miejskich zgłosiło się 410 zespołów i 1 713 zawodniczki. Natomiast w kategorii chłopców zapisało się 187 drużyn i zagrało 800 młodych adeptów siatkówki. Dało to łącznie liczbę 597 zespołów i 2 513 zawodniczek oraz zawodników.
Na trzecim miejscu w zestawieniu największej liczby zgłoszeń do Turniejów Miejskich uplasowało się województwo mazowieckie. W kategoriach dziewcząt w zawodach uczestniczyło 315 drużyny i rywalizowało 1 231 zawodniczek, a w kategorii chłopców 172 zespołów i 655 zawodników, co dało łączną liczbę 487 ekip i 1 886 zawodniczek i zawodników.
– Po zakończeniu pandemii wszyscy odetchnęliśmy z ulgą. Mogliśmy już spokojnie planować rozgrywki bez obaw, że będziemy musieli je odwoływać lub przekładać na późniejsze terminy. Cieszymy się, że tak duża grupa młodych zawodniczek i zawodników chce grać w siatkówkę. Z ogromną przyjemnością organizujemy je dla najmłodszych miłośników siatkówki. To co jest niezmienne i daje nam motywację do dalszej pracy, to uśmiech dzieci podczas zawodów. Widzieliśmy jak ważne i cenne są dla nich te rozgrywki – powiedział Jakub Wlaźlik, koordynator rozgrywek KINDER Joy of moving w województwie łódzkim.
W sezonie 2022/23 Eliminacje Wojewódzkie rozgrywane były w okresie marzec-maj. W całym kraju do tej części rywalizacji zgłosiło się 5 635 drużyn (3 732 dziewcząt i 1 903 chłopców) i zagrało 20 116 młodych adeptów siatkówki (13 436 zawodniczek i 6 680 zawodników). Po raz kolejny widać różnicę na poziomie ilości zgłoszonych drużyn dziewcząt i chłopców. Co jest tego powodem?
– Myślę, że fakt, że do turnieju KINDER Joy of moving zgłasza się więcej dziewczynek, niż chłopców wynika z tego, że chłopcy próbują różnych sportów. Mają duży wybór treningów piłki nożnej, koszykówki czy piłki ręcznej. Dziewczynki natomiast jak zaczną realizować się w jednej dyscyplinie to zostają przy niej na dłużej. Osobiście cieszę się, że tak duża liczba młodych zawodniczek wybiera siatkówkę. To cudowny sport. Oczywiście mamy świadomość tego, że po etapie minisiatkówki młodzież może jeszcze zmienić dyscyplinę. Wielokrotnie słyszeliśmy o zawodniczkach i zawodnikach, którzy na poważnie zaczęli traktować siatkówkę dopiero w wieku 14-15 lat. Dla mnie najważniejsze jest to, że młodzież chce być aktywna sportowa. Nie siedzą stale przed monitorami komputerów, tylko integrują się z rówieśnikami, a przy tym świetnie się bawią – powiedziała Agnieszka Kamińska, koordynator w województwie świętokrzyskim.
Bardzo licznie do drugiego etapu rozgrywek w sezonie 2022/23 zgłaszano się w województwie śląskim, gdzie zagrało 3 553 zawodniczek i zawodników i rywalizowało ponad 896 drużyn. Na kolejnym miejscu, z niewiele mniejszą liczbą uczestników uplasowało się województwo pomorskie, gdzie zagrało łącznie 2 966 zawodniczek i zawodników (2 033 zawodniczki i 933 zawodników), którzy reprezentowali 1 056 zespołów (712 dziewcząt i 344 chłopców).
Bardzo cieszy również zaangażowanie i chęć gry młodych adeptów siatkówki w województwie wielkopolskim oraz warmińsko-mazurskim. Na etapie Eliminacji Wojewódzkich w tym pierwszym wspomnianym regionie Polski zagrało 2 217 zawodniczek i zawodników (1 550 dziewcząt i 667 chłopców). Łącznie w rywalizacji uczestniczyło 528 zespołów (371 w kategorii dziewcząt i 157w kategorii chłopców). Natomiast ma Warmii i Mazurach w Eliminacjach Wojewódzkich KINDER Joy of moving wzięło łącznie udział 779 drużyn (494 dziewcząt i 285 chłopców) i zagrało aż 2 145 zawodniczek i zawodników (1 482 dziewcząt i 633 chłopców).
Łącznie w Finałach Wojewódzkich zagrało 3 743 zawodniczki i zawodników (1 950 dziewcząt/1 793 chłopców), którzy reprezentowali 845 drużyn (443 dziewcząt i 4002chłopców). Do Wielkiego Finału awansowały po dwie drużyny z każdej kategorii „2”, „3”, „4” dziewcząt i chłopców. Łącznie w Wielkim Finale zagrały 192 zespoły i 960 zawodniczek i zawodników.
Z wielką dumą pragniemy podkreślić, że w tegorocznej edycji rozgrywek KINDER Joy of moving łącznie wzięło udział 47 954 młodych miłośników minisiatkówki! W tym miejscu należy jeszcze wspomnieć, że po raz pierwszy w sezonie 2022/23 na etapie wojewódzkim toczyła się rywalizacja w kategorii „singli”. Łącznie w tej kategorii zagrało 3578 najmłodszych zawodniczek i zawodników.
W pierwszych dniach lipca w PreZero Arena Gliwice został rozegrany 29. Wielki Finał Ogólnopolskich Mistrzostw w Minisiatkówce im. Marka Kisiela o Puchar KINDER Joy of moving. W opinii trenerów wszystkie zespoły podczas trzydniowych zmagań zaprezentowały bardzo wysoki poziom sportowy. Należy także podkreślić, że w tegorocznej edycji zagrało blisko 47 tysięcy młodych adeptów siatkówki. To kolejne potwierdzenie, że młodzież kocha siatkówkę!
– Serdecznie gratuluję wszystkim uczestnikom wspaniałego turnieju. Organizacja jak zawsze stała na najwyższym poziomie. Dziękuję wszystkim za zaangażowanie. Cieszymy się, że w tym roku w rozgrywkach KINDER Joy of moving wzięło udział ponad 47 tysięcy zawodniczek i zawodników. Jesteśmy szczęśliwi, że od tylu lat możemy współpracować z Polskim Związkiem Piłki Siatkowej. Dziękujemy za gościnę w mieście Gliwice. Gratulacje dla wszystkich zwycięzców zespołów, bo wszystkie drużyny są zwycięzcami – powiedział Enrico Bottero, Dyrektor Generalny Grupy Ferrero w Polsce.
Pod wrażeniem gry i sportowych umiejętności uczestników biorących udział w 29. Wielkim Finale KINDER Joy of moving był również Sebastian Świderski, prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej. Prezes polskiej federacji jednocześnie podziękował partnerom tego wydarzenia i najwierniejszym kibicom, czyli rodzicom.
– Na początku pragnę podziękować naszym sponsorom i partnerom za pomoc w organizacji tego najpiękniejszego wydarzenia minisiatkówki. Dziękuję sędziom, biurze zawodów, trenerom, wszystkim zaangażowanym osobom w organizację tego turnieju. Dziękuję przede wszystkim Wam rodzice, że zaszczepiliście w swoich dzieciach miłość do siatkówki. Gratuluję wszystkim świetnego turnieju. Do zobaczenia za rok – podkreślił Sebastian Świderski, prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej.
Przygotowaliśmy kilkanaście ciekawostek dotyczących całego sezonu 2022/23 – 29. edycji Ogólnopolskich Mistrzostw w Minisiatkówce im. Marka Kisiela o Puchar KINDER Joy of moving.
29. edycja Ogólnopolskich Mistrzostw w Minisiatkówce im. Marka Kisiela o Puchar KINDER Joy of moving w liczbach
600 tysięcy – tyle zawodniczek i zawodników wzięło udział przez ostatnie 16 lat w rozgrywkach KINDER Joy of moving
47 954 tysięcy – tyle zawodniczek i zawodników wzięło udział w Turniejach Miejskich, Eliminacjach Wojewódzkich oraz Finałach Wojewódzkich, które pozwoliły wyłonić finalistów 28. Wielkiego Finału KINDER Joy of moving
30 844 – tyle zawodniczek łącznie wzięło udział w Turniejach Miejskich, Eliminacjach Wojewódzkich oraz Finałach Wojewódzkich 29. edycji rozgrywek
17 110 – tyle zawodników łącznie wzięło udział w Turniejach Miejskich, Eliminacjach Wojewódzkich oraz Finałach Wojewódzkich 29 edycji rozgrywek
14 563 – drużyn z całego kraju wzięło udział w Turniejach Miejskich, Eliminacjach Wojewódzkich oraz Finałach Wojewódzkich
9000 – wydanych butelek wody
9210– tyle drużyn dziewcząt z całego kraju wzięło udział w Turniejach Miejskich, Eliminacjach Wojewódzkich oraz Finałach Wojewódzkich
5353 – tyle drużyn chłopców z całego kraju wzięło udział w Turniejach Miejskich, Eliminacjach Wojewódzkich oraz Finałach Wojewódzkich
3456 – tyle pakietów zdrowych przekąsek wydano przez trzy dni turnieju finałowego w Gliwicach
3000 – wydanych obiadów
2200 – wydrukowanych identyfikatorów dla uczestników 29. Wielkiego Finału, trenerów, koordynatorów wojewódzkich, organizatorów, zaproszonych gości
1056 – rozegranych meczów w ciągu trzech dni turnieju
960 – zawodniczek i zawodników, którzy zagrali w 29. Wielkim Finale KINDER Joy of moving
220 – trenerów, którzy prowadzili zespoły w Wielkim Finale
192 – drużyny zagrały w 22. Wielkim Finale KINDER Joy of moving
69 – sędziów przez trzy dni sędziowało spotkania rozgrywane w Arenie Gliwice
29 – w dniach 7-9 lipca odbyła się już 29. edycja Wielkiego Finału
20 – wolontariuszy pomagało przy organizacji 29. Wielkiego Finału KINDER Joy of moving
25 – tyle boisk przygotowali organizatorzy, aby sprawnie rozegrać Wielki Finał w Arenie Gliwice
25 – tyle razy Wielki Finał rozgrywek minisiatkówki gościł na Śląsku
16 – w tylu województwach toczyła się rywalizacja w Turniejach Miejskich, Eliminacjach Wojewódzkich oraz Finałach Wojewódzkich, która pozwoliły wyłonić finalistów 28. Wielkiego Finału KINDER Joy of moving. Do finału awansowały po dwie najlepsze drużyny w każdej kategorii „2”, „3”, „4” dziewcząt i chłopców
16 – od tylu lat Polski Związek Piłki Siatkowej współpracuje z Ferrero Polska Commercial przy organizacji rozgrywek minisiatkówki
10 – pracowników biura zawodów, którzy czuwali nad prawidłowym przebiegiem spotkań, drukowali protokoły meczowe, wprowadzali wyniki spotkań do systemu
10 – przez tyle miesięcy toczyła się rywalizacja w województwach, a zwieńczeniem był 29. Wielki Finał
6 – powstało sześć galerii ze zdjęciami, zamieszczone na oficjalnej stronie rozgrywek www.minisiatkowka.pl
3 – przez trzy dni zawodniczki i zawodnicy walczyli o medale i tytuł mistrza Polski w kategorii „2”, „3”, „4” dziewcząt i chłopców
3 – po raz trzeci miasto Gliwice i Arena Gliwice gościła Wielki Finał KINDER Joy of moving
2 – na dwóch halach rozstawione były boiska do gry podczas 29. Wielkiego Finału KINDER Joy of moving
1 – po raz pierwszy na etapie wojewódzkim toczyła się rywalizacja w kategorii „singli”
1 – po raz pierwszy przyznano nagrody za popularyzacje wartości zasad Fair Play oraz za czyn „czystej gry”
1 – po raz pierwszy wręczono nagrody w związku z konkursem „Zaprojektuj herb swojej drużyny”
1 – po raz pierwszy firma Gerflor pełniła rolę Partnera Technicznego tego wyjątkowego wydarzenia
Przypomnijmy, że główną ideą Ogólnopolskich Mistrzostw w Minisiatkówce im. Marka Kisiela o Puchar KINDER Joy of moving poza zdobywaniem doświadczenia siatkarskiego przez młodych adeptów siatkówki, jest przede wszystkim promocja aktywnego stylu życia wśród najmłodszych, ale i nauka uniwersalnych wartości sportu przez wspólną zabawę!
Ogólnopolskie Mistrzostw w Minisiatkówce im. Marka Kisiela o Puchar KINDER Joy of moving organizowane są przez Polski Związek Piłki Siatkowej pod honorowym patronatem Ministerstwa Sportu i Turystyki, Ministerstwa Nauki i Edukacji oraz Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Partnerem tytularnym jest Grupa Ferrero w Polsce, która prowadzi program KINDER Joy of moving. Partnerem tego wydarzenia była Arena Gliwice, a gospodarzem miasto Gliwice. Dodać jeszcze należy, że Parterem technicznym tegorocznego Wielkiego Finału była firma Gerflor Polska.
Autor: Katarzyna Porębska, fot. Dariusz Lewandowski