KINDER Joy of moving Minisiatkówka

Przed nami 28. Wielkiego Finału

Odliczamy już godziny do 28. Wielkiego Finału Ogólnopolskich Mistrzostw w Minisiatkówce im. Marka Kisiela o Puchar KINDER Joy of moving. Od piątku do niedzieli 192 drużyny reprezentujące szesnaście województw będą walczyły w Gliwicach o medale mistrzostw Polski w kategorii „2”, „3”, „4” dziewcząt i chłopców. Po raz drugi z rzędu Wielki Finał gościć będzie młodych adeptów siatkówki w Arenie Gliwice.

Przez blisko dziesięć miesięcy toczyła się rywalizacja w tegorocznej edycji rozgrywek KINDER Joy of moving. W Turniejach Miejskich, Eliminacjach Wojewódzkich oraz Finałach Wojewódzkich zagrało blisko 45 tysięcy młodych adeptów siatkówki. To o ponad sześć tysięcy więcej niż przed rokiem. To kolejne potwierdzenie, że młodzież kocha siatkówkę.

– Bardzo pozytywnie wspominam te turnieje. To fajna zabawa, można spotkać mnóstwo nowych osób, nawiązać przyjaźnie. Takim przykładem jest moja znajomość z Radkiem Gilem. Zaczynaliśmy w turniejach, które jeszcze wtedy nazywały się Kinder+Sport.  Potem rywalizowaliśmy w młodzikach, kadetach, a na koniec spotkaliśmy się w SMS PZPS Spała i tam wspominaliśmy swoje pierwsze mecze i udział w popularnie nazywanych „kinderkach” – powiedział Tomasz Fornal, przyjmujący reprezentacji Polski.

I dodał – Uważam, że takich turniejów powinno być organizowanych jak najwięcej. Im więcej tym lepiej. Jako dziecko bardzo przeżywałem te turnieje. To coś ważnego dla młodego zawodnika. Mnóstwo niesamowitych emocji towarzyszy takim zawodom. Poza tym podczas udziału w takim turnieju można bardzo wiele się nauczyć, bo poziom rozgrywek jest bardzo wysoki. Polecam wszystkim dzieciom taki turniej! Jeśli ma się tylko okazję brać udział w takich wydarzeniach, to nie ma nad czym się zastanawiać! 

Ogólnopolskie Mistrzostwa w Minisiatkówce o Puchar KINDER Joy of moving to największe i najważniejsze wydarzenie siatkarskie dla dzieci i młodzieży w naszym kraju. Celem projektu realizowanego przez Polski Związek Piłki Siatkowej we współpracy z Grupą Ferrero w Polsce jest przede wszystkim promocja aktywnego stylu życia wśród najmłodszych, ale i nauka uniwersalnych wartości sportu przez wspólną zabawę!

W 2007 roku, czyli 15 lat temu Grupa Ferrero w Polsce zaufała Polskiej Siatkówce i zaangażowała się w organizację tych zawodów. Dzięki temu partnerstwu i wspólnej pracy, z roku na rok zwiększało się zainteresowanie rozgrywkami, były pobijane kolejne rekordy osób biorących w nich udział, a także podnosił się poziom organizacyjny zawodów, które dzisiaj można określić w pełni profesjonalnymi rozgrywkami o mistrzostwo Polski.

Główną ideą turnieju poza zdobywaniem doświadczenia siatkarskiego przez młodych adeptów siatkówki, jest przede wszystkim promocja aktywnego stylu życia wśród najmłodszych, ale i nauka uniwersalnych wartości sportu przez wspólną zabawę!

– Jestem niezmiernie szczęśliwy, widząc tłumy młodzieży biorące udział w tak pięknym przedsięwzięciu. Atmosfera towarzysząca turniejom każdego szczebla KINDER Joy of moving jest niepowtarzalna. Wiem, co mówię, bo przez lata miałem zaszczyt być ambasadorem tego turnieju. Jestem dumny, że nasza dyscyplina wzbudza w dzieciach i młodzieży tyle pozytywnych emocji – powiedział Sebastian Świderski, prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej.

W ciągu tych piętnastu lat naprawdę wiele się zmieniło. Zmianie uległa oficjalna nazwa rozgrywek, a w 2019 roku podczas 25. Wielkiego Finału w Zabrzu turniejowi zostało nadane imię Marka Kisiela. Ponadto, powstała oficjalna strona rozgrywek minisiatówka.pl, gdzie na bieżąco zamieszczane są wszystkie informacje o turnieju oraz galerie zdjęć.

Turniej gościł przez te 28 lat w różnych miastach i obiektach sportowych. Pierwszy historyczny turniej ogólnopolskich mistrzostw w minisiatkówce odbył się 1 września 1995 roku w Zabrzu, a jego organizatorami byli Polski Związek Piłki Siatkowej, Okręgowy Związek Piłki Siatkowej w Katowicach oraz Hala Sportowa w Zabrzu. Turniej w Zabrzu był rozgrywany nieprzerwanie do 2012 roku.

Przez dwa kolejne lata rozgrywki organizowane były w Drzonkowie (2013-2014), a następnie w Krakowie (2015) i Częstochowie (2016). W 2017 roku powróciły do Zabrza i turnieje finałowe rozrywane były tam do 2019 roku. W związku z pandemią koronawirusa w 2020 roku Organizatorzy podjęli decyzję o odwołaniu Wielkiego Finału. Za to w 2021 roku młode siatkarki i siatkarze po raz pierwszy w historii rozegrali turniej główny w Arenie Gliwice.

Po raz drugi miejscem rywalizacji najlepszych drużyn w Polsce będzie Arena Gliwice, dokładnie tak samo jak przed rokiem. To bowiem jeden z najnowocześniejszych i największych obiektów tego rodzaju w Polsce. Obiekt, który został oddany do użytku w 2018 roku i może pomieścić 17 tysięcy osób, gościł już wielu sportowców, m.in. piłkarzy ręcznych, koszykarzy, a także siatkarzy – w tym aktualnych mistrzów świata.

– Bardzo się cieszymy, że razem z miastem Gliwice i Areną Gliwice ponownie możemy organizować to wielkie wydarzenie. Dla nas to kontynuacja dobrej współpracy z miastem i przedstawicielami Areny Gliwice – powiedział Sebastian Świderski, prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej.

– Ogólnopolskie Mistrzostwa w Minisiatkówce o Puchar KINDER Joy of moving to nie tylko największe i najważniejsze wydarzenie siatkarskie dla dzieci i młodzieży w naszym kraju, ale i serce naszego programu KINDER Joy of moving. Wierzymy, że sport dzieci i młodzieży zasługuje na wyjątkową oprawę, dlatego cieszymy się, że po raz drugi Wielki Finał rozgrywek odbędzie się na Arenie Gliwice – mówi Magdalena Szozda, Brands Partnership & KINDER Joy of moving Manager, Ferrero Polska Commercial.

Wiele zawodniczek i zawodników, w tym aktualnych reprezentantów Polski oraz czołowi przedstawiciele klubów TAURON Ligi oraz PlusLigi z uśmiech na twarz wspominany swój udział w tych rozgrywkach.

– To był świetny czas. Myślę, że te turnieje dały mi impuls do dalszej pracy. W Zabrzu na każdym turnieju można było spotkać gwiazdę siatkówki. Za moich czasów był to Sebastian Świderski, czy Piotr Gruszka. W dwójkach udało mi się wywalczyć srebrny medal, a w trójkach brązowy wspomina Alicja Grabka, rozgrywająca reprezentacji Polski siatkarek.

Z kolei Marcin Komenda, rozgrywający LUK Lublin dodał  Turniej wspominam z uśmiechem na twarzy. Organizacja tego przedsięwzięcia jest dużym wyzwaniem, ale zawsze wszystko było dopięte na ostatni guzik. Ilość drużyn, która uczestniczy w tych rozgrywkach jest nieprawdopodobna. Dla mnie to była świetna impreza sportowa. Jeśli chodzi, skąd wziął się pomysł, żeby zgłosić się do turnieju, to wynikał on z tego, że uczęszczałem do szkoły sportowej w Krakowie. Nasza placówka co roku brała udział w tych rozgrywkach. W dwóch pierwszych latach, nie udało mi się wspólnie z drużyną zakwalifikować się do Wielkiego Finału, ale w kategorii „czwórek” dane było nam już zagrać w Zabrzu. Naprawdę niewiele nam zabrakło, aby znaleźć się w strefie medalowej.

Z sentymentem rozgrywki KINDER Joy of moving wspomina także Łukasz Kaczmarek, atakujący  reprezentacji Polski. Sam miałem okazję brać udział w tych rozgrywkach kilkanaście lat temu. Widać, że marzenia o grze w kadrze narodowej naprawdę się spełniają zauważył reprezentant Polski.

28. edycja Ogólnopolskich Mistrzostw w Minisiatkówce im. Marka Kisiela o Puchar KINDER Joy of moving będzie już kolejną, którą Polski Związek Piłki Siatkowej i Grupa Ferrero zorganizują ze Śląskim Związkiem Piłki Siatkowej.

– Jest nam niezmiernie miło, że po raz kolejny Wielki Finał Ogólnopolskich Mistrzostw w Minisiatkówce im. Marka Kisiela o Puchar KINDER Joy of moving odbywać się będzie w województwie śląskim. W tym roku po raz drugi z rzędu zapraszamy wszystkie najlepsze zespoły do Areny Gliwice. Żywię nadzieję, że czas spędzony na największym turnieju minisiatkówki w całej Europie, będzie dla wszystkich uczestników możliwością nie tylko do pokazania swoich ogromnych umiejętności siatkarskich, ale także okazją do nawiązania nowych znajomości i przyjaźni z rówieśnikami z całej Polski – podkreślił Marcin Weiner, prezes Śląskiego Związku Piłki Siatkowej.

28. Wielki Finał Ogólnopolskich Mistrzostw w Minisiatkówce im. Marka Kisiela o Puchar KINDER Joy of moving zostanie rozegrany w dniach 1-3 lipca. Arena Gliwice przez te trzy dni gościć będzie blisko tysiąc zawodniczek i zawodników oraz ponad dwustu trenerów. Organizatorzy dokładają wszelkich starań, aby tegoroczny finał był niepowtarzalny. Będzie bardzo dużo niespodzianek!

Wszystkie informacje będzie można znaleźć na:
– Aktualne informacje – https://minisiatkowka.pl/aktualnosci/
– Wyniki spotkań – https://minisiatkowka.pl/wyniki-spotkan/
– Media społecznościowe Facebook – Minisiatkówka w mistrzowskich wydaniu – https://bit.ly/3QW19qZ

A także na oficjalnych profilach w mediach społecznościowych Polska Siatkówka oraz KINDER Joy of moving.

Autor: Katarzyna Porębska