KINDER Joy of moving Minisiatkówka

XVI Olimpijski Festiwal Młodzieży Bańska Bystrzyca 2022: polskie drużyny lepsze od tureckich

We wtorek polskie drużyny, zarówno kobieca reprezentacja U19, jak i męska reprezentacja U20 w swoich drugich grupowych meczach podczas XVI Olimpjskiego Festiwalu Młodzieży Europy Bańska Bystrzyca 2022 mierzyły się z kadrami Turcji. Oba spotkania rozpoczęły się równo o 14.00 i w obu lepsze okazały się polskie zespoły. Podopieczne Wiesława Popika mają już na swoim koncie dwa zwycięstwa, a siatkarze Mateusza Grabdy odnieśli ważną pierwszą wygraną. W środę Biało-Czerwoni zmierzą się z Czechami (godzina 14.00), a Biało-Czerwone z Bułgarią (godzina 19.00).

Polska – Turcja 3:1 (24:26, 25:22, 25:21, 25:19)
Wszystkie cztery sety były bardzo równe. Polki tylko w pierwszym secie pozwoliły rywalom przechylić szalę zwycięstwa na swoją stronę, choć początek meczu wcale na to nie wskazywał. Premierową odsłonę podopieczne Wiesława Popika zaczęły od prowadzenia 8:3. W ataku dobrze spisywała się Karolina Staniszewska oraz Olga Musiał. Turczyki nie poddawały się i na drugiej przerwie technicznej zniwelowały stratę do dwóch oczek 14:16. W końcówce nie brakowało emocji, ale nerwy na wodzy utrzymały zawodniczki z Turcji 26:24. Wyróżniającą się zawodniczką w drużynie rywalek była Tuanna Malli.

Drużyna znad Bosforu poszła za ciosem. Kolejną partię zaczęła od wysokiego prowadzenia 1:8. Biało-Czerwone cierpliwie zaczęły odrabiać straty. Zaczęły ustawiać szczelny blok przez który nie mogły się przebić Turczynki. Dzięki temu zespół z Polski na drugiej przerwie techniczej przegrywał tylko 14:16. Dobra obrona w polu i skuteczne kontrataki naszych siatkarek okazały się kluczowe w końcowej fazie seta 21:18. Polki do końca utrzymały odpowiednią koncentrację, wygrywając 25:22.

Początek trzeciego seta był dość równy 8:7. W polskiej drużynie dobrą zmianę dała Barbara Latos. W połowie seta zawodniczkom z Turcji udało się wyjść na niewielkie prowadzenie 16:14. Jednak druga część tej partii należała już do Polek. Pewnie punktowały i zwyciężyły do 21.

Czwarta odsłona meczu była dość wyrównana. Na przestrzeni całej partii żadnej drużynie do stanu 14:15 nie udało się wypracować bezpiecznej przewagi. W końcówce górę wzięło większe doświadczenie i opanowanie Biało-Czerwonych 21:18. Warto podkreślić dobrą dyspozycję w polu serwisowym, m.in. Pola Janicka. Turczynki pomimo walki nie zdołały już odrobić straty. Czwartego seta reprezentacja Polski wygrała do 19 i zapisała na swoim koncie drugie zwycięstwo w grupie.

Program i wyniki turnieju EYOF U19 – kobiet
25 lipca (poniedziałek)
Rumunia – Polska 0:3 (21:25, 18:26, 16:25)
Mecze finałowe oraz mecze o poszczególne lokaty

Turcja – Polska 0:3 (23:25, 12:25, 21:25)
Polacy odnieśli pierwsze zwycięstwo w fazie grupowej. We wtorkowym spotkaniu przeciwko Turcji nie dali rywalom ugrać nawet jednego seta. Pierwszą partię lepiej zaczęli siatkarze znad Bosforu. Na pierwszej przerwie technicznej objęli prowadzenie 8:4. Bardzo dobrze na parkiecie spisywał się Savas Kaplan. Podopieczni Mateusza Grabdy cierpliwie odrabiali straty. Z akcji na akcję coraz lepiej spisywał się Kamil Szymendera oraz Piotr Śliwka. Na drugim czasie Polacy tracili do rywali zaledwie oczka 15:16. Dopiero w końcowej fazie premierowej odsłony Biało-Czerwonym udało się zbudować przewagę 21:18. Była to zasługa dobrej gry blokiem. Końcowka była zacięta, ale ostatecznie szalę zwycięstwa na swoją stronę przechyliła polska drużyna 25:23.

W drugim secie polscy zawodnicy bardzo szybko narzucili rywalom swój rytm gry. Punktowali w każdym elemencie siatkarskiego rzemiosła 8:4 i 16:9. Nie do zatrzymania był Tytus Nowik. Co ważne, reprezentanci Polski wystrzegali się prostych błędów. Z kolei Turcy nie potrafili znaleźć swojego rytmu gry. Tę część spotkania wygrali bardzo pewnie do 12.

Trzecia partia była znacznie bardziej wyrównana. Do drugiej przerwy technicznej żadnej z drużyn nie udało się wypracować bezpiecznej przewagi. Na czasach Polska prowadziła nieznacznie 8:7 i 16:15. Dopiero w końcówce Biało-Czerwoni, dzięki dobrej grze na siatce zaczęli punktować blokiem, m.in. Kajetan Kubicki oraz Mateusz Kufka 21:17. Polski zespół do końca utrzymał odpowiednią koncentację, zwyciężając 25:21 i w całym meczu 3:0.